<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<rss version="2.0" xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/" xmlns:media="http://search.yahoo.com/mrss/" xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom" xmlns:georss="http://www.georss.org/georss">
<channel>
<title>სლოვაკეთი - Международные инвестиции и аналитика – InternationalInvestment.biz​</title>
<link>https://internationalinvestment.biz/ka/</link>
<language>ka</language><item>
<title>საცხოვრებელი უძრავი ქონება ევროკავშირში 4,7%-ით გაძვირდა</title>
<link>https://internationalinvestment.biz/ka/real-estate/8989-satskhovrebeli-udzravi-koneba-evrokavshirshi-gadzvirda.html</link>
<pdalink>https://internationalinvestment.biz/ka/real-estate/8989-satskhovrebeli-udzravi-koneba-evrokavshirshi-gadzvirda.html</pdalink>
<guid>https://internationalinvestment.biz/real-estate/8989-satskhovrebeli-udzravi-koneba-evrokavshirshi-gadzvirda.html</guid>
<pubDate>Fri, 23 Oct 2026 13:51:21 +0300</pubDate>
<category>index</category>

<enclosure url="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-10/evropa-ceny.webp" type="image/webp" />
<enclosure url="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-10/evropa-dohodnost.webp" type="image/webp" />
<content:encoded><![CDATA[<p><strong>2026 წლის მეორე კვარტალში ევროკავშირში საცხოვრებლის ფასები 2025 წლის იმავე პერიოდთან შედარებით 4,7%-ით გაიზარდა. იჯარა 3%-ით გაძვირდა. ქვეყნებს შორის სხვაობა კვლავ მნიშვნელოვანია.</strong></p> <h2>რა შეიცვალა 2026 წლის მეორე კვარტალში</h2> <p><a href="https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-euro-indicators/w/2-01102026-bp" rel="external noopener">Eurostat-მა 1 ოქტომბერს</a> გამოაცხადა ევროზონაში მეორე კვარტალში ფასების წლიური 4%-იანი ზრდის შესახებ. პირველი კვარტლის მაჩვენებელი 4,7%-დან 4,6%-მდე გადაიხედა; ევროკავშირისთვის ის 5,1%-ის დონეზე დარჩა.</p> <p>მეორე კვარტალში წლიური ზრდით ლიდერობენ პორტუგალია (+16,5%), ბულგარეთი (+15,5%) და ლიეტუვა (+14,3%). კლება დაფიქსირდა ფინეთში (−2,7%), ლუქსემბურგსა (−2,2%) და საფრანგეთში (−0,8%).</p> <p>კვარტალში <a href="https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/w/ddn-20261001-3" rel="external noopener">საცხოვრებლის ფასებმა ევროკავშირში 1,2%-ით მოიმატა, იჯარამ კი — 0,7%-ით</a>. წლიური ზრდის შენელება ჯერჯერობით ფასების საერთო კლებაში არ გადაზრდილა.</p> <h2>როგორ მივიდა ბაზარი 2026 წლამდე</h2> <p>2022 წლის პირველ კვარტალში ბაზარი ზრდის პიკზე იმყოფებოდა: საცხოვრებელი წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ევროკავშირში 10,7%-ით, ხოლო ევროზონაში 10%-ით გაძვირდა. შემდეგ საპროცენტო განაკვეთების მატებამ და დაკრედიტების პირობების გაუარესებამ მოთხოვნა გააგრილა. 2023 წლის მეოთხე კვარტლისთვის ფასების ზრდა ევროკავშირში 0,2%-მდე შენელდა, ხოლო ევროზონაში უძრავი ქონება 12 თვის განმავლობაში 1,2%-ით გაიაფდა.</p> <p>გარდატეხა 2024 წელს მოხდა: უკვე იანვარ-მარტში ევროკავშირში საცხოვრებლის ღირებულება 1,3%-ით გაიზარდა, ხოლო ევროზონაში 0,4%-ით შემცირდა, მეოთხეში კი მაჩვენებლებმა შესაბამისად 4,9%-ს და 4,2%-ს მიაღწია. 2025 წლის დასაწყისში ფასებმა ევროკავშირში 5,8%-ით, ხოლო ევროზონაში 5,5%-ით მოიმატა. დეკემბრის ბოლოს მაჩვენებლები 5,4%-მდე და 5,1%-მდე შემცირდა, ხოლო 2026 წლის პირველ კვარტალში — 5,1%-მდე და, გადახედვის შემდეგ, 4,6%-მდე. იანვარ-მარტში უძრავი ქონება შესაბამისად 1,1%-ით და 0,9%-ით გაძვირდა.</p> <p><a href="https://ec.europa.eu/eurostat/de/web/products-eurostat-news/w/ddn-20260702-2" target="_blank" rel="noopener external">ევროპაში საიჯარო</a> განაკვეთები საცხოვრებელთან შედარებით ნელა იზრდება. 2026 წლის პირველ კვარტალში ისინი ევროკავშირში 3%-ით მაღალი იყო, ვიდრე 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდში, ხოლო უძრავი ქონების ღირებულება — 5,1%-ით. ოქტომბერ-დეკემბერთან შედარებით იჯარამ 0,7%-ით მოიმატა, საცხოვრებელმა კი — 1,1%-ით გადახედვის შემდეგ. ამრიგად, საცხოვრებლის ფასები საიჯარო განაკვეთებზე სწრაფად იზრდებოდა როგორც 12 თვის, ისე კვარტლის განმავლობაში.</p> <h2>პირველი კვარტალი: Eurostat-ის ივლისის შეფასებები</h2> <p>შემდეგი მონაცემები ეხება პირველ კვარტალს და <a href="https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-euro-indicators/w/2-02072026-bp" rel="external noopener">2 ივლისს გამოქვეყნებულ შეფასებას</a>.</p> <p>2026 წლის იანვარ-მარტში საცხოვრებლის ფასები გაიზარდა ევროკავშირის 25 ქვეყანაში, რომლებზეც Eurostat ფლობს მონაცემებს. პირველი ადგილი პორტუგალიამ დაიკავა — 17,8%-იანი ზრდა 12 თვეში და 3,8%-იანი სამ თვეში. ბულგარეთში წლიურმა მატებამ 14,8%-ს მიაღწია, კვარტალში კი — 6,2%-ს, რაც ასეთი პერიოდისთვის მაქსიმალური მაჩვენებელია ევროკავშირში. სლოვაკეთში დაფიქსირდა ზრდა შესაბამისად 14,4%-ით და 3,6%-ით, ხორვატიაში — 14,3%-ით და 3,3%-ით.</p> <p>ესპანეთში საცხოვრებელი წლიური გამოხატულებით 12,8%-ით გაძვირდა, სამ თვეში კი — 3,5%-ით. ლიეტუვაში შესაბამისმა მაჩვენებლებმა 11,9% და 3,3% შეადგინა. ესტონეთი ვერ მოხვდა ორნიშნა წლიური დინამიკის მქონე ქვეყნების ჯგუფში, თუმცა იანვრიდან მარტამდე ფასები იქ 3,4%-ით გაიზარდა. უნგრეთში საცხოვრებელი 11,2%-ით უფრო ძვირია, ვიდრე ერთი წლის წინ, მაგრამ პირველ კვარტალში 0,5%-ით გაიაფდა. ლატვიაში ფასები 12 თვეში 10,9%-ით გაიზარდა, ჩეხეთში კი — 10%-ით.</p> <p>დასავლეთ ევროპის უმსხვილეს ბაზრებზე ტემპები გაცილებით დაბალია. გერმანიამ წელიწადში 1,4% მოიმატა. საფრანგეთში 12 თვის მატება 0,1%-ით შემოიფარგლა, ხოლო იანვრიდან მარტამდე ფასები 0,6%-ით შემცირდა. იტალიამ და ნიდერლანდებმა წელიწადში ერთნაირი შედეგი აჩვენეს — 5,2%, ავსტრიამ — 4,2%. ბელგიაში კვარტლის განმავლობაში 0,8%-იანი კლება დაფიქსირდა. ფინეთი გახდა ევროკავშირის ერთადერთი ქვეყანა, სადაც საცხოვრებელი 2025 წელთან შედარებით უფრო იაფი აღმოჩნდა — 2%-ით. იანვრიდან მარტამდე ფასები კიდევ 0,8%-ით შემცირდა.</p> <h2>ფასების დონე 2026 წლის დასაწყისში</h2> <p><a href="https://edito.seloger.com/locaux-pros/points-marche/printemps-de-l-immobilier-augmenter-pouvoir-d-achat-attendre-une-baisse" target="_blank" rel="noopener external">საფრანგეთში</a> 2026 წლის 1 მარტის მდგომარეობით კვადრატული მეტრი €3 124-ად ფასდებოდა. პარიზში ფასი €9 739-ს აღწევდა — საერთო ეროვნულ დონეზე სამჯერ მეტს. <a href="https://nbs.sk/komentare/rast-cien-nehnutelnosti-zostava-na-zaciatku-roka-2026-solidny/" target="_blank" rel="noopener external">სლოვაკეთში</a> პირველ კვარტალში კვ. მ-ში €3 005-ს ითხოვდნენ. ბინებისთვის მაჩვენებელი €3 378-ს აღწევდა, სახლებისთვის — €2 118-ს. <a href="https://pxdata.stat.fi/PxWeb/pxweb/en/StatFin/StatFin__ashi/statfin_ashi_pxt_13mp.px/" target="_blank" rel="noopener external">ფინეთში</a> მეორადი საცხოვრებელი იანვარ-მარტში იყიდებოდა €2 483-ად: მრავალბინიან სახლებში ფასი €2 710-ს აღწევდა, თაუნჰაუსებში — €2 056-ს.</p> <p><a href="https://www.registradores.org/documents/d/guest/eri-2026_1t" target="_blank" rel="noopener external">ესპანეთში</a> რეგისტრირებული გარიგებები კვ. მ-ზე €2 429-ის გაანგარიშებით იდებოდა. ახალაშენებული ობიექტები €2 655 ჯდებოდა, მეორადი ბაზრის ობიექტები — €2 366. <a href="https://jornaleconomico.sapo.pt/noticias/precos-das-casas-subiram-para-198-no-primeiro-trimestre/" target="_blank" rel="noopener external">პორტუგალიაში</a> გაყიდული საცხოვრებლის მედიანურმა ფასმა პირველ კვარტალში კვ. მ-ზე €2 337-ს მიაღწია. <a href="https://www.immobiliare.it/info/ufficio-stampa/2026/mercato-immobiliare-nei-primi-tre-mesi-dell-anno-crescono-ancora-prezzi-di-vendita-e-canoni-2798/" target="_blank" rel="noopener external">იტალიაში</a> კვ. მ-ზე €2 179-ს ითხოვდნენ. უდიდეს ქალაქებში უძრავი ქონება შესამჩნევად ძვირი იყო: €5 645 მილანში, €4 733 ფლორენციაში და €3 758 რომში. მილანში კვადრატული მეტრი საერთო ეროვნულ დონეზე 2,6-ჯერ ძვირი ღირდა.</p> <p>ციფრები აჩვენებს არსებით ფასობრივ სხვაობას ცალკეული ბაზრების შიგნით. პარიზში კვადრატული მეტრი საფრანგეთის საშუალო მაჩვენებელზე სამჯერ მეტი ღირდა, ხოლო მილანში იტალიის საერთო ეროვნულ დონეს 2,6-ჯერ აღემატებოდა. სხვაობა შესამჩნევია სეგმენტებს შორისაც: ესპანეთში ახალაშენებული ობიექტები მეორად საცხოვრებელზე 12,2%-ით ძვირი ჯდებოდა, ხოლო სლოვაკეთში ბინები — თითქმის 60%-ით მეტი, ვიდრე სახლები.</p> <p><img src="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-10/evropa-ceny.webp" alt="" style="display:block;margin-left:auto;margin-right:auto;max-width:100%;"></p> <p><em>ფასები კვადრატულ მეტრზე 2026 წლის პირველ კვარტალში; საფრანგეთი — 1 მარტის მდგომარეობით. მაჩვენებლები მოიცავს შეთავაზების ფასებს, გარიგებების საშუალო ფასებსა და მედიანებს, ამიტომ მათი მეთოდოლოგია განსხვავდება.</em></p> <h2>რას ნიშნავს ეს ინვესტორებისთვის</h2> <p>ევროპული საცხოვრებელი რჩება ძვირადღირებულ აქტივად შესვლის შედარებით მაღალი ზღვარით. კვ. მ-ზე რამდენიმე ათასი ევროს ღირებულების პირობებში ობიექტის შეძენა მნიშვნელოვან კაპიტალს მოითხოვს, ამასთან საიჯარო შემოსავლიანობა ბევრ ქვეყანაში ზომიერი რჩება. 2026 წლის 29 სექტემბერს წარმოდგენილი მონაცემებით, <a href="https://www.globalpropertyguide.com/rental-yields" target="_blank" rel="noopener external">Global Property Guide</a> მთლიან მაჩვენებელს ავსტრიაში 3,31%-ად აფასებდა, ჩეხეთში — 3,37%-ად, ხორვატიაში — 4,21%-ად და ბულგარეთში — 4,27%-ად. პორტუგალიაში მან 4,29%-ს მიაღწია, საფრანგეთში — 4,84%-ს, ესპანეთში — 5,54%-ს. გაანგარიშება არ ითვალისწინებს გადასახადებს, უძრავი ქონების შენახვას და მესაკუთრის სხვა ხარჯებს. წმინდა შემოსავლიანობა დამოკიდებულია ფაქტობრივ დანახარჯებსა და დაფინანსების პირობებზე.</p> <p><img src="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-10/evropa-dohodnost.webp" alt="" style="display:block;margin-left:auto;margin-right:auto;max-width:100%;"></p> <p><em>მთლიანი საიჯარო შემოსავლიანობა: მნიშვნელობები, რომლებიც მოყვანილია 2026 წლის 29 სექტემბერს. მესაკუთრის გადასახადები და ხარჯები გამოკლებული არ არის.</em></p> <p>სექტორის პერსპექტივები დიდწილად შეზღუდულ მიწოდებას უკავშირდება. ახალი მშენებლობის მოცულობა არასაკმარისი რჩება, რაც მხარს უჭერს მოთხოვნას არსებულ საცხოვრებელსა და იჯარაზე. <a href="https://www.cbre.com/insights/books/european-real-estate-market-outlook-midyear-review-2026/living" target="_blank" rel="noopener external">CBRE-მ </a>ევროპულ multifamily სეგმენტში განაკვეთების ზრდის პროგნოზი 2026 წლისთვის 2,4%-დან 3,9%-მდე გაზარდა. ამასთან, საბაზრო იჯარის მატება რეგულირებისა და ხელშეკრულებების პირობების გამო მესაკუთრეთა შემოსავლებზე ყოველთვის სრულად არ აისახება.</p> <p>მაღალი საპროცენტო განაკვეთები ერთ-ერთ შემაკავებელ ფაქტორად რჩება. CBRE მოელის, რომ 2026 წელს მიმდინარე შემოსავალი უფრო მნიშვნელოვან როლს ითამაშებს ევროპულ უძრავ ქონებაში განხორციელებული ინვესტიციების შედეგებში. დაფინანსების გაიაფების ხარჯზე აქტივების ღირებულების სწრაფი ზრდის შესაძლებლობები ამავდროულად შეზღუდული რჩება. პირველ ნახევარწელში საცხოვრებელმა სექტორმა €29,9 მლრდ-ის ინვესტიციები მიიზიდა — 17%-ით მეტი, ვიდრე 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდში.</p> <p>International Investment-ის ანალიტიკოსები აღნიშნავენ, რომ ინვესტორებისთვის ევროპული საცხოვრებლის ბაზარი 2026 წელს არაერთგვაროვანი რჩება: სწრაფი გაძვირება პორტუგალიაში, ბულგარეთსა და ცენტრალური ევროპის ქვეყნებში ერწყმის უდიდესი დასავლური ბაზრების სუსტ დინამიკას. შეძენის მაღალი ფასებისა და ძვირი დაფინანსების პირობებში სულ უფრო დიდ მნიშვნელობას იძენს ობიექტის უნარი, მოიტანოს სტაბილური საიჯარო შემოსავალი. შეზღუდული მშენებლობა ამასთან ინარჩუნებს განაკვეთების შემდგომი ზრდის პოტენციალს და ხელს უწყობს კაპიტალის ინტერესს საცხოვრებელი სექტორის მიმართ.</p> <h2>FAQ</h2> <p><strong>რამდენით გაძვირდა საცხოვრებელი 2026 წლის მეორე კვარტალში?</strong></p> <p>წელიწადში ფასები ევროკავშირში 4,7%-ით, ხოლო ევროზონაში 4%-ით გაიზარდა.</p> <p><strong>სად ძვირდება საცხოვრებელი ყველაზე სწრაფად?</strong></p> <p>წლიური ზრდით ლიდერობს პორტუგალია: +16,5%.</p> <p><strong>იზრდება თუ არა იჯარა საცხოვრებლის ფასებზე სწრაფად?</strong></p> <p>ევროკავშირში იჯარა წელიწადში 3%-ით გაიზარდა, რაც საცხოვრებლის ფასებზე ნელია.</p> <p><strong>გარანტიას იძლევა თუ არა ფასების ზრდა მაღალ საიჯარო შემოსავლიანობაზე?</strong></p> <p>არა. შემოსავლიანობა დამოკიდებულია შეძენის ფასზე, მიღებულ იჯარაზე, დაფინანსებაზე, გადასახადებსა და ობიექტის ხარჯებზე.</p> <p><a href="https://internationalinvestment.biz/ka/agency/consultation/" target="_blank"><strong>მიიღეთ კონსულტაცია უძრავ ქონებაში ინვესტიციების შესახებ International Investment-ის ექსპერტებისგან</strong></a></p>]]></content:encoded>
</item><item>
<title>საით მიფრინავს ევროპა: ლოუკოსტერები ზრდას ითვისებენ</title>
<link>https://internationalinvestment.biz/ka/business/8957-sait-mifrinavs-evropa-loukosterebi-zrdas-itviseben.html</link>
<pdalink>https://internationalinvestment.biz/ka/business/8957-sait-mifrinavs-evropa-loukosterebi-zrdas-itviseben.html</pdalink>
<guid>https://internationalinvestment.biz/business/8957-sait-mifrinavs-evropa-loukosterebi-zrdas-itviseben.html</guid>
<pubDate>Tue, 20 Oct 2026 10:41:08 +0300</pubDate>
<category>index</category>

<enclosure url="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-10/1350b2fc44_image3.webp" type="image/webp" />
<enclosure url="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-10/7e27df684b_image2.webp" type="image/webp" />
<content:encoded><![CDATA[<p><b id="docs-internal-guid-61906578-7fff-8d79-c3df-1e6f59b288a1">ევროპული ავიაცია მიწოდებას ნელა ზრდის, მაგრამ ზრდის რუკა იცვლება. 2026 წლის ოქტომბერში ავიაკომპანიებმა 160,7 მლნ სამგზავრო ადგილი დაგეგმეს, რაც წინა წელთან შედარებით 2%-ით მეტია. ცენტრალურმა და აღმოსავლეთ ევროპამ 7,4%-ით მოიმატა, დაბალბიუჯეტიანმა ავიაკომპანიებმა — 5,1%-ით, ხოლო Wizz Air-მა — 23,1%-ით. იტალია ათ უმსხვილეს ეროვნულ ბაზარს შორის ყველაზე სწრაფად მზარდი გახდა. ტურისტული ქალაქებისთვის ახალი რეისები შესაძლებლობებს ხსნის, თუმცა განრიგში ადგილების რაოდენობა ჯერ კიდევ არ ნიშნავს სასტუმროს სტუმრების ანალოგიურ მატებას.</b></p> <p dir="ltr">ბაზარი იყოფა იმ მიმართულებებად, სადაც გადამყვანებს თვითმფრინავები გადაჰყავთ და მარშრუტების ქსელს აფართოებენ, და სტაგნაციაში მყოფი მიწოდების ბაზრებად. ევროპასა და აზია-წყნარი ოკეანის რეგიონს შორის ფრენებზე მოთხოვნა მხარს უჭერს ტევადობის გაფართოებას, მაშინ როდესაც ახლო აღმოსავლეთის მარშრუტები მცირდება. ეს განსხვავებები ადრეულ სიგნალად იქცევა აეროპორტებისთვის, სასტუმროებისთვის და ტურისტულ უძრავ ქონებაში ინვესტორებისთვის.</p> <h2 dir="ltr">ევროპულმა ბაზარმა ადგილების რაოდენობა მხოლოდ 2%-ით გაზარდა</h2> <p dir="ltr">ოქტომბრის მიმოხილვა <a href="https://www.oag.com/european-aviation-data" rel="external noopener">OAG European Aviation Market Data</a> აჩვენებს 160,7 მლნ დაგეგმილ ადგილს 2025 წლის ოქტომბრის 157,6 მლნ-თან შედარებით. საერთაშორისო ტევადობა გაიზარდა 2,2%-ით 129,7 მლნ-მდე, შიდა — 0,9%-ით 31,1 მლნ-მდე. კვლევა ეფუძნება განრიგებს: ის ზომავს მიწოდებას და არა ფაქტობრივად გადაყვანილი მგზავრების რაოდენობას.</p> <p><b> </b></p> <div dir="ltr" align="left"> <table><colgroup><col width="297"><col width="133"><col width="132"></colgroup> <tbody> <tr> <td> <p dir="ltr">სეგმენტი</p> </td> <td> <p dir="ltr">ადგილები, მლნ</p> </td> <td> <p dir="ltr">2025 წლის ოქტომბერთან მიმართებით</p> </td> </tr> <tr> <td> <p dir="ltr">ევროპა მთლიანობაში</p> </td> <td> <p dir="ltr">160,7</p> </td> <td> <p dir="ltr">+2,0%</p> </td> </tr> <tr> <td> <p dir="ltr">ცენტრალური და აღმოსავლეთი ევროპა</p> </td> <td> <p dir="ltr">21,0</p> </td> <td> <p dir="ltr">+7,4%</p> </td> </tr> <tr> <td> <p dir="ltr">დასავლეთი ევროპა</p> </td> <td> <p dir="ltr">117,1</p> </td> <td> <p dir="ltr">+1,0%</p> </td> </tr> <tr> <td> <p dir="ltr">ლოუკოსტერები</p> </td> <td> <p dir="ltr">64,9</p> </td> <td> <p dir="ltr">+5,1%</p> </td> </tr> <tr> <td> <p dir="ltr">ტრადიციული გადამყვანები</p> </td> <td> <p dir="ltr">95,8</p> </td> <td> <p dir="ltr">−0,03%</p> </td> </tr> <tr> <td> <p dir="ltr">Wizz Air</p> </td> <td> <p dir="ltr">8,15</p> </td> <td> <p dir="ltr">+23,1%</p> </td> </tr> <tr> <td> <p dir="ltr">იტალია</p> </td> <td> <p dir="ltr">13,28</p> </td> <td> <p dir="ltr">+7,2%</p> </td> </tr> </tbody> </table> </div> <p><b> </b></p> <p dir="ltr">დასავლეთ ევროპაზე მოდის 117,1 მლნ ადგილი, რეგიონული მოცულობის დაახლოებით 73%, თუმცა მან მიწოდება მხოლოდ 1%-ით გაზარდა. ცენტრალურმა და აღმოსავლეთ ევროპამ 7,4%-ით მოიმატა 21 მლნ-მდე. აბსოლუტურ მაჩვენებლებში დასავლეთის უმსხვილესი ბაზრები კვლავ დომინანტურია, თუმცა ყველაზე სწრაფი პროცენტული ზრდა აღმოსავლეთით არის კონცენტრირებული.</p> <p><img src="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-10/1350b2fc44_image3.webp" alt="" style="display:block;margin-left:auto;margin-right:auto;max-width:100%;"></p> <h2 dir="ltr">ლოუკოსტერები ტრადიციულ გადამყვანებზე სწრაფად ფართოვდებიან</h2> <p dir="ltr">ბიუჯეტურმა ავიაკომპანიებმა ოქტომბრისთვის 64,9 მლნ ადგილი შესთავაზეს, რაც წლიურ ჭრილში 5,1%-ით მეტია. მათი წილი თითქმის 40%-ს გაუტოლდა. ტრადიციულ გადამყვანებს დარჩათ 95,8 მლნ ადგილი და ბაზრის დაახლოებით 60%: წლიურმა ცვლილებამ სულ რაღაც −0,03% შეადგინა. საუბარია არა მსხვილი ავიაკომპანიების ევროპიდან გასვლაზე, არამედ გაფართოების ტემპების განსხვავებაზე.</p> <p dir="ltr">ლოუკოსტერებისთვის უფრო მარტივია მარშრუტებისა და რეისების სიხშირის შეცვლა მცირე და მსხვილ აეროპორტებს შორის. ამან შესაძლოა ხელი შეუწყოს შაბათ-კვირის მოგზაურობებს, ნათესავების მონახულებასა და ხანმოკლე შვებულებებს იმ ქალაქებში, სადაც განთავსების კარგი შეთავაზებაა. თუმცა იაფი ავიაბილეთები გარანტირებული არ არის: ფაქტობრივი ტარიფი დამოკიდებულია კონკურენციაზე, თვითმფრინავის დატვირთვაზე, საწვავსა და მოსაკრებლებზე.</p> <h2 dir="ltr">Wizz Air-მა 1,53 მლნ ადგილი დაამატა</h2> <p dir="ltr">Wizz Air ოქტომბრის ტევადობით უმსხვილეს ევროპულ გადამყვანებს შორის მესამე ადგილზე გავიდა: 8,15 მლნ ადგილი ერთი წლის წინანდელ 6,62 მლნ-თან შედარებით, ზრდა 23,1%. Ryanair-მა შეინარჩუნა პირველი ადგილი 20,19 მლნ ადგილით (+1,1%), easyJet-მა — მეორე ადგილი 9,76 მლნ-ით (+0,9%). Lufthansa-მ შეამცირა მიწოდება 6,7%-ით, Vueling-მა — 9,8%-ით. მსხვილი კომპანიები სხვადასხვა ტრაექტორიით მოძრაობენ და ბიუჯეტური სეგმენტის განვითარებაც არაერთგვაროვანია.</p> <p dir="ltr">Wizz Air-ის გაფართოების ნაწილი დაკავშირებულია თვითმფრინავების გადაყვანასთან ახლო აღმოსავლეთის მიმართულებებიდან ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპაში, ესპანეთში, იტალიაში, ხორვატიასა და ალბანეთში. უფრო მოკლე მარშრუტები საშუალებას იძლევა ერთი თვითმფრინავით მეტი რეისი შესრულდეს. ამიტომ ადგილების რაოდენობის ზრდა აუცილებლად არ ნიშნავს ხელმისაწვდომი სავარძელ-კილომეტრების ასეთივე სწრაფ ზრდას, რომლებიც ფრენის მანძილს ითვალისწინებს.</p> <h2 dir="ltr">მგზავრების რაოდენობის ზრდამ Wizz Air ზარალისგან ვერ იხსნა</h2> <p dir="ltr"><a href="https://www.lse.co.uk/rns/f27-q1-results-56p8uljkwsojvn3.html" rel="external noopener">Wizz Air-ის ფინანსური ანგარიშგება</a> 2026 წლის აპრილი–ივნისისთვის აჩვენებს, თუ რატომ არ შეიძლება ტევადობის გაზრდის მოგებასთან გაიგივება. გადამყვანმა 21,2 მლნ მგზავრს მოემსახურა, რაც წლიურ ჭრილში 25,1%-ით მეტია. შემოსავალი გაიზარდა მხოლოდ 5,5%-ით, €1,51 მლრდ-მდე, ხოლო წმინდა შედეგი €38,4 მლნ-ის მოგებიდან გადავიდა €198,2 მლნ-ის ზარალში. ადგილების დაკავებულობის კოეფიციენტი მაღალი დარჩა — 90,9%.</p> <p dir="ltr">საწვავის მაღალმა ხარჯებმა და გადაყვანის ტევადობის ერთეულზე შემოსავლის კლებამ ფინანსური შედეგი გააუარესა. გაფართოებამ შესაძლოა ტურისტულ რეგიონებს მეტი ხელმისაწვდომი რეისი მისცეს, მაგრამ ამავდროულად ზეწოლა მოახდინოს თავად ავიაკომპანიის მომგებიანობაზე. მანამდე <a href="https://internationalinvestment.biz/ka/tourism/8596-dorogoe-toplivo-uvelichilo-ubytok-wizz-air.html">International Investment</a> დეტალურად განიხილავდა Wizz Air-ის ზარალის მიზეზებსა და ტევადობის გადატანას ევროპულ ქსელში.</p> <h2 dir="ltr">ცენტრალური ევროპა ახალ რეისებს იზიდავს</h2> <p dir="ltr">7,4%-იანი ზრდა ეხება OAG-ის კლასიფიკაციაში Eastern/Central Europe რეგიონს; ეს არ ნიშნავს ანალოგიურ ზრდას თითოეულ ქვეყანაში. კონკრეტული ქალაქის ტურისტული პერსპექტივების შესაფასებლად დამატებით საჭიროა აეროპორტის, მიმართულებების რაოდენობის, სეზონურობისა და შემოსული უცხოელების წილის გაანალიზება.</p> <p dir="ltr">აგვისტოში ევროპის აეროპორტები წინა წელთან შედარებით 3,1%-ით მეტ მგზავრს მოემსახურნენ, <a href="https://www.aci-europe.org/mediaroom/617-passenger-traffic-strengthens-over-summer-despite-geopolitical-and-economic-headwinds.html" rel="external noopener">ACI EUROPE</a>-ის მონაცემებით. მაღალი დინამიკის მქონე ბაზრებს შორის აღმოჩნდნენ სლოვაკეთი (+61%), სლოვენია (+19,3%), ესტონეთი (+16,4%) და უნგრეთი (+13%). ეს უკვე ფაქტობრივი მგზავრთნაკადია, მაგრამ აგვისტოსი და არა ოქტომბრის; მისი პირდაპირ შედარება ოქტომბრის დაგეგმილ ტევადობასთან არ შეიძლება.</p> <p dir="ltr">მცირე ბაზრებზე რამდენიმე მარშრუტის გახსნამ ან აღდგენამ შესაძლოა დაბალი ბაზის გამო დიდი პროცენტული მატება გამოიწვიოს. ინვესტორისთვის ასეთი ნახტომი საავიაციო კავშირის მდგრადობის გადამოწმების საბაბია და არა მომავალი წლისთვის სასტუმროების დატვირთვის მზა პროგნოზი.</p> <h2 dir="ltr">იტალია მსხვილ ბაზრებს შორის ლიდერი გახდა</h2> <p dir="ltr">იტალიამ ოქტომბერში 13,28 მლნ ადგილი შესთავაზა, რაც წინა წელთან შედარებით 7,2%-ით მეტია — ყველაზე სწრაფი ზრდა ათ უმსხვილეს ევროპულ ქვეყანას შორის. აბსოლუტურ მაჩვენებელში მატებამ დაახლოებით 890 ათასი ადგილი შეადგინა. ესპანეთმა ბაზრის სიდიდით პირველი ადგილი შეინარჩუნა — 17,48 მლნ ადგილი (+3,5%), დიდმა ბრიტანეთმა მეორე ადგილი დაიკავა 16,56 მლნ-ით (+1,2%).</p> <p dir="ltr">იტალიის შიდა საავიაციო ტევადობა გაიზარდა 8,9%-ით, დაახლოებით 331 ათასი ადგილით. OAG მის ზრდას უკავშირებს Aeroitalia-ს და Wizz Air Malta-ს, მაშინ როცა ITA Airways-ის შიდა მარშრუტების ნაწილი შემცირდა. რომის ფიუმიჩინო ყველაზე სწრაფად მზარდი მსხვილი აეროპორტების რიცხვში შევიდა (+7%), ისევე როგორც მადრიდი (+7%).</p> <p dir="ltr">ამან შესაძლოა მხარი დაუჭიროს მოგზაურობებს იტალიის მასშტაბით და მისი რეგიონების ხელმისაწვდომობას, მაგრამ არ იძლევა იმის მტკიცების საფუძველს, რომ მთელ მატებას რომის სასტუმროები ან საზღვაო კურორტები მიიღებენ. შიდა მგზავრი ხშირად ბრუნდება სახლში ან აეროპორტს გადაჯდომისთვის იყენებს.</p> <h2 dir="ltr">გერმანია და საფრანგეთი ტევადობას ამცირებენ</h2> <p dir="ltr">დასავლეთ ევროპის მსხვილი ბაზრები კლებასაც აჩვენებენ. საფრანგეთმა დაკარგა ოქტომბრის ტევადობის 3%, გერმანიამ — 0,4%, თურქეთმა — 1,2%, შვეიცარიამ — 0,7%. გერმანიის შიგნით შიდა ხაზებზე მიწოდება შემცირდა 9,1%-ით; შედარებისთვის, იტალიაში შიდა რეისები გაფართოვდა.</p> <p dir="ltr">ეს ავტომატურად არ უნდა ჩაითვალოს ტურისტული მიმზიდველობის შემცირებად. ავიაკომპანიები ითვალისწინებენ ხარჯებს, გადაჯდომებს, რკინიგზასთან კონკურენციასა და თვითმფრინავების გამოყენების სტრატეგიას. საერთაშორისო აეროპორტებში მაღალია საქმიანი და ტრანზიტული მგზავრების წილი, რომლებიც ადგილობრივ სასტუმროებზე ისეთ მოთხოვნას არ ქმნიან, როგორსაც ხანგრძლივად მყოფი ტურისტები.</p> <h2 dir="ltr">ევროპა კარგავს რეისებს ახლო აღმოსავლეთში, მაგრამ ზრდის აზიურს</h2> <p dir="ltr">OAG-ის ოქტომბრის სტატისტიკით, მიწოდება ევროპასა და ახლო აღმოსავლეთს შორის მიმართულებებზე შემცირდა 10,6%-ით, ანუ დაახლოებით 1,1 მლნ ადგილით. ევროპასა და აზია-წყნარი ოკეანის რეგიონს შორის ტევადობა გაიზარდა 11,7%-ით, 988 ათასით, 9,4 მლნ ადგილამდე.</p> <p><img src="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-10/7e27df684b_image2.webp" alt="" style="display:block;margin-left:auto;margin-right:auto;max-width:100%;"></p> <p dir="ltr">შიდაევროპული საერთაშორისო ბაზარი ყველაზე მსხვილი რჩება: 86,6 მლნ ადგილი, ზრდა 2,2%. ის უზრუნველყოფს საერთო საერთაშორისო ტევადობის დაახლოებით 67%-ს OAG-ის შერჩევაში. თუმცა აზიისკენ მარშრუტების გაფართოება თავისთავად არ ნიშნავს აზიური შემომყვანი ტურიზმის ზრდას: მგზავრების ნაწილი ევროპიდან მიფრინავს, სხვები კი ტრანზიტით მოძრაობენ.</p> <h2 dir="ltr">ახალი ადგილები — წინმსწრები ინდიკატორი და არა მზა პროგნოზი</h2> <p dir="ltr">თავდაპირველად ავიაკომპანია განრიგში ამატებს მარშრუტს ან სიხშირეს, შემდეგ მგზავრები ყიდულობენ ბილეთებს, რის შემდეგაც ჩნდება მონაცემები ფაქტობრივი ტრაფიკის შესახებ. ჩამოსულთა მხოლოდ ნაწილი ხდება სასტუმროების კლიენტი: ზოგიერთი ბრუნდება საცხოვრებელ ადგილას, სხვები გადაჯდომას აკეთებენ ან ნათესავებთან რჩებიან. ამიტომ ადგილების რაოდენობის პირდაპირ გადაყვანა ტურისტების რიცხვსა და სასტუმროში ღამისთევებში არ შეიძლება.</p> <p dir="ltr">კონკრეტული მიმართულების შესაფასებლად სასარგებლოა ერთმანეთს შეედაროს ტევადობა და თვითმფრინავების ფაქტობრივი დატვირთვა, უცხოელი სტუმრების ჩამოსვლა, მოგზაურობის ხანგრძლივობა, სეზონურობა, სასტუმროების ნომრების ფონდი, ADR და RevPAR. ეს უკანასკნელი აჩვენებს შემოსავალს ხელმისაწვდომ ნომერზე და შესაძლოა შემცირდეს ტურისტების რაოდენობის ზრდის დროსაც კი, თუ სასტუმროების მიწოდება მოთხოვნაზე სწრაფად იზრდება.</p> <p dir="ltr">მანამდე <a href="https://internationalinvestment.biz/ka/tourism/8686-oteli-vyrosli-v-pervom-polugodii-2026-goda.html">International Investment</a> აანალიზებდა ევროპული სასტუმროების შედეგებს 2026 წლის პირველ ნახევარში: RevPAR გაიზარდა 4,5%-ით, თუმცა საშუალო მაჩვენებელი მალავდა დიდ განსხვავებებს ქალაქებს შორის და საოპერაციო ხარჯების წნეხს. ახალ ავია-მარშრუტებს შეუძლიათ მხარი დაუჭირონ მოთხოვნას, თუმცა სასტუმროების მფლობელებს მოგების ზრდას არ უგარანტირებენ.</p> <h2 dir="ltr">როგორ იცვლება ტურისტული ქალაქების საინვესტიციო რისკები</h2> <p dir="ltr">რეგიონული აეროპორტისთვის პირდაპირი მიმოსვლის გახსნამ შესაძლოა ქალაქის ხელმისაწვდომობა გაზარდოს, სასტუმროსთვის კი — ახალი სტუმრები მოიზიდოს ნაკლებად დატვირთულ თვეებში. თუმცა ერთ ლოუკოსტერზე დამოკიდებულება რისკს ზრდის: გადამყვანს შეუძლია სწრაფად გადააბაზიროს თვითმფრინავი ან დახუროს მარშრუტი, თუ რეისის ეკონომიკა გაუარესდება. სასტუმროს კი მას უკან ვერ გადაიტანთ.</p> <p dir="ltr">უკეთ არიან დაცული ის მიმართულებები, რომლებსაც რამდენიმე ავიაკომპანია, სტაბილური ადგილობრივი და საერთაშორისო მოთხოვნა, სარკინიგზო კავშირები და სტუმრების დივერსიფიცირებული სტრუქტურა აქვთ. საინვესტიციო ანალიზმა უნდა გაითვალისწინოს არა მხოლოდ ოქტომბრის ახალი რეისები, არამედ ისიც, თუ რამდენად ინარჩუნებდა მარშრუტების ქსელი მდგრადობას წინა სეზონებში.</p> <h2 dir="ltr">საით შეიძლება გადაინაცვლოს ტურისტულმა მოთხოვნამ 2027 წელს</h2> <p dir="ltr">ოქტომბრის ტევადობა მიუთითებს, სად გეგმავენ ავიაკომპანიები ბაზრის გაფართოებას: ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპაში, იტალიასა და აზიური მიმართულებების ნაწილში. მაგრამ ეს ერთი თვის განრიგია და არა 2027 წლის ჩამოსვლების დამტკიცებული პროგნოზი. შემდეგი გამოცდაა ფაქტობრივად შესრულებული რეისები, ბილეთების გაყიდვები, სასტუმროების ჯავშნები და მარშრუტების მდგრადობა ზამთრის სეზონის შემდეგ.</p> <p dir="ltr">ტურისტულ უძრავ ქონებაში ინვესტორებისთვის მთავარი სიგნალი არა მთლიანი ევროპული 2%-იანი ზრდაა, არამედ მისი უთანაბრობა. ზოგიერთი ბაზარი დამატებით კავშირებს იღებს, სხვები ტევადობას კარგავენ. გამომუშავების შესაძლებლობა იქ გაჩნდება, სადაც ახალი გადაყვანები გადაიქცევა მდგრად ღამისთევებად და სასტუმროების საოპერაციო მოგებად და არა მხოლოდ განრიგის ზრდის მაღალ პროცენტად.</p> <h2 dir="ltr">FAQ</h2> <p dir="ltr"><b>როგორ შეიცვალა ევროპის საავიაციო ტევადობა 2026 წლის ოქტომბერში?</b></p> <p dir="ltr">OAG დაგეგმილ მიწოდებას 160,7 მლნ ადგილად აფასებს, რაც 2%-ით მეტია 2025 წლის ოქტომბერთან შედარებით. ეს არ არის ფაქტობრივად გადაყვანილი მგზავრები.</p> <p dir="ltr"><b>რატომ იზრდებიან ლოუკოსტერები ტრადიციულ ავიაკომპანიებზე სწრაფად?</b></p> <p dir="ltr">ისინი უფრო აქტიურად ზრდიან და ანაწილებენ რეისების რაოდენობას. ოქტომბერში ბიუჯეტური გადამყვანების ტევადობა 5,1%-ით გაიზარდა, ტრადიციულების კი პრაქტიკულად არ შეცვლილა.</p> <p dir="ltr"><b>რამდენი ადგილი დაამატა Wizz Air-მა?</b></p> <p dir="ltr">მისი ოქტომბრის მიწოდება გაიზარდა 23,1%-ით — დაახლოებით 1,53 მლნ ადგილით — 8,15 მლნ ადგილამდე.</p> <p dir="ltr"><b>ევროპაში სად ფართოვდება საჰაერო გადაყვანები ყველაზე სწრაფად?</b></p> <p dir="ltr">OAG-ის კლასიფიკაციით, ცენტრალურმა და აღმოსავლეთ ევროპამ 7,4%-ით მოიმატა. ათ უმსხვილეს ქვეყანას შორის 7,2%-იანი ზრდით ლიდერობს იტალია.</p> <p dir="ltr"><b>რატომ შემცირდა ევროპა — ახლო აღმოსავლეთის მიმართულება?</b></p> <p dir="ltr">გადამყვანები გეოპოლიტიკური და საექსპლუატაციო რისკების გამო ქსელებს აკორექტირებენ. ოქტომბერში დაგეგმილი ტევადობა 10,6%-ით შემცირდა.</p> <p dir="ltr"><b>ნიშნავს თუ არა ადგილების რაოდენობის ზრდა ტურიზმის ზრდას?</b></p> <p dir="ltr">ავტომატურად არა. გასათვალისწინებელია თვითმფრინავების დატვირთვა, უცხოელების წილი მგზავრებში, ყოფნის ხანგრძლივობა და ფაქტობრივი სასტუმროს ღამისთევები.</p> <p dir="ltr"><b>რა არის მნიშვნელოვანი შეამოწმოს სასტუმროს ინვესტორმა?</b></p> <p dir="ltr">ავიამარშრუტების სტაბილურობა, გადამყვანების კონკურენცია, ფაქტობრივი ტურისტული ნაკადი, სეზონურობა, ნომრების მიწოდება და ADR-ის, RevPAR-ისა და საოპერაციო მოგების დინამიკა.</p>]]></content:encoded>
</item><item>
<title>საცხოვრებელი ევროკავშირში 5,1%-ით გაძვირდა: სად იზრდება ფასები ყველაზე სწრაფად</title>
<link>https://internationalinvestment.biz/ka/real-estate/8874-satskhovrebeli-evrokavshirshi-gadzvirda-fasebi.html</link>
<pdalink>https://internationalinvestment.biz/ka/real-estate/8874-satskhovrebeli-evrokavshirshi-gadzvirda-fasebi.html</pdalink>
<guid>https://internationalinvestment.biz/real-estate/8874-satskhovrebeli-evrokavshirshi-gadzvirda-fasebi.html</guid>
<pubDate>Tue, 29 Sep 2026 09:00:05 +0300</pubDate>
<category>index</category>

<enclosure url="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-09/evropa-prajs.webp" type="image/webp" />
<enclosure url="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-09/evropa-prajs1.webp" type="image/webp" />
<enclosure url="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-09/europe_housing_prices_q1_2026.webp" type="image/webp" />
<enclosure url="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-09/europe_gross_rental_yields_2026.webp" type="image/webp" />
<content:encoded><![CDATA[<p><b>ევროპის საცხოვრებელი უძრავი ქონების ბაზარი გასული წლების კორექციის შემდეგ აღდგენას განაგრძობს. 2026 წლის პირველ კვარტალში <a href="https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-euro-indicators/w/2-02072026-bp" target="_blank" rel="noopener external">საცხოვრებლის ფასები ევროკავშირში</a> 2025 წლის იმავე პერიოდთან შედარებით 5,1%-ით გაიზარდა, იტყობინება Eurostat. ქვეყნებს შორის სხვაობა სულ უფრო თვალსაჩინო ხდება, ამასთან, ქირა მთლიანობაში უფრო ნელა ძვირდება.</b></p> <h2><b>ევროპაში უძრავი ქონების ფასების დინამიკა </b></h2> <p>2022 წლის პირველ კვარტალში ბაზარი ზრდის პიკზე იმყოფებოდა: წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით საცხოვრებელი ევროკავშირში 10,7%-ით, ხოლო ევროზონაში 10%-ით გაძვირდა. შემდეგ საპროცენტო განაკვეთების ზრდამ და დაკრედიტების პირობების გაუარესებამ მოთხოვნა გააგრილა. 2023 წლის მეოთხე კვარტალში ევროკავშირში ფასების ზრდა 0,2%-მდე შენელდა, ხოლო ევროზონაში უძრავი ქონება 12 თვის განმავლობაში 1,2%-ით გაიაფდა.</p> <p>გარდატეხა 2024 წელს მოხდა: უკვე იანვარ-მარტში საცხოვრებლის ღირებულება ევროკავშირში 1,3%-ით გაიზარდა, ხოლო ევროზონაში 0,4%-ით შემცირდა, მეოთხე კვარტალში კი მაჩვენებლებმა შესაბამისად 4,9%-სა და 4,2%-ს მიაღწია. 2025 წლის დასაწყისში ფასებს ევროკავშირში 5,8%, ხოლო ევროზონაში 5,5% დაემატა. დეკემბრის ბოლოს მაჩვენებლები 5,4%-მდე და 5,1%-მდე შემცირდა, ხოლო 2026 წელს — 5,1%-მდე და 4,7%-მდე. იანვარ-მარტში უძრავი ქონება შესაბამისად 1,2%-ით და 1%-ით გაძვირდა.</p> <p><a href="https://ec.europa.eu/eurostat/de/web/products-eurostat-news/w/ddn-20260702-2" target="_blank" rel="noopener external">იჯარის განაკვეთები ევროპაში</a> საცხოვრებელთან შედარებით ნელა იზრდება. 2026 წლის პირველ კვარტალში ევროკავშირში ისინი 3%-ით უფრო მაღალი იყო, ვიდრე 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდში, ხოლო უძრავი ქონების ღირებულება — 5,1%-ით. ოქტომბერ-დეკემბერთან შედარებით ქირამ 0,7%-ით მოიმატა, საცხოვრებელმა კი — 1,2%-ით. ამგვარად, საცხოვრებლის ფასები საიჯარო განაკვეთებზე სწრაფად იზრდებოდა როგორც 12 თვის, ისე კვარტალის ჭრილში.</p> <p><img src="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-09/evropa-prajs.webp" alt="" style="display:block;margin-left:auto;margin-right:auto;max-width:100%;"></p> <h2><b>სად გაძვირდა ყველაზე მეტად საცხოვრებელი ევროკავშირში</b></h2> <p>2026 წლის იანვარ-მარტში საცხოვრებლის ფასები გაიზარდა ევროკავშირის 25 ქვეყანაში, რომელთა მონაცემებიც Eurostat-ს აქვს. პირველი ადგილი პორტუგალიამ დაიკავა — 17,8%-იანი ზრდა 12 თვეში და 3,8%-იანი სამ თვეში. ბულგარეთში წლიურმა მატებამ 14,8%-ს მიაღწია, ხოლო კვარტალში — 6,2%-ს, რაც ევროკავშირში ასეთი პერიოდისთვის მაქსიმალური მაჩვენებელია. სლოვაკეთში შესაბამისად 14,4%-იანი და 3,6%-იანი მატება დაფიქსირდა, ხორვატიაში კი — 14,3% და 3,3%.</p> <p>ესპანეთში საცხოვრებელი წლიურ ჭრილში 12,8%-ით, ხოლო სამ თვეში 3,5%-ით გაძვირდა. ლიეტუვაში შესაბამისი მაჩვენებლები 11,9% და 3,3% იყო. ესტონეთი ორნიშნა წლიური დინამიკის მქონე ქვეყნების ჯგუფში ვერ მოხვდა, თუმცა იანვრიდან მარტამდე ფასები იქ 3,4%-ით გაიზარდა. უნგრეთში საცხოვრებელი 11,2%-ით უფრო ძვირია, ვიდრე ერთი წლის წინ, მაგრამ პირველ კვარტალში 0,5%-ით გაიაფდა. ლატვიაში ფასები 12 თვეში 10,9%-ით გაიზარდა, ჩეხეთში კი — 10%-ით.</p> <p>დასავლეთ ევროპის უმსხვილეს ბაზრებზე ტემპი მნიშვნელოვნად დაბალია. გერმანიამ წელიწადში 1,4% მოიმატა. საფრანგეთში 12 თვის მატება 0,1%-ით შემოიფარგლა, ხოლო იანვრიდან მარტამდე ფასები 0,6%-ით შემცირდა. იტალიამ და ნიდერლანდებმა წლის განმავლობაში ერთნაირი შედეგი აჩვენეს — 5,2%, ავსტრიამ — 4,2%. ბელგიაში კვარტალში 0,8%-იანი კლება დაფიქსირდა. ფინეთი გახდა ევროკავშირის ერთადერთი ქვეყანა, სადაც საცხოვრებელი 2025 წელთან შედარებით იაფი აღმოჩნდა — 2%-ით. იანვრიდან მარტამდე ფასები კიდევ 0,8%-ით შემცირდა.</p> <p><img src="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-09/evropa-prajs1.webp" alt="" style="display:block;margin-left:auto;margin-right:auto;max-width:100%;"></p> <h2><b>რა ღირს საცხოვრებელი ევროპის ქვეყნებში</b></h2> <p><a href="https://edito.seloger.com/locaux-pros/points-marche/printemps-de-l-immobilier-augmenter-pouvoir-d-achat-attendre-une-baisse" target="_blank" rel="noopener external">საფრანგეთში</a> 2026 წლის 1 მარტის მდგომარეობით კვადრატული მეტრი €3 124-ად ფასდებოდა. პარიზში ფასი €9 739-ს აღწევდა — საერთო ეროვნულ დონეზე სამჯერ მეტს. <a href="https://nbs.sk/komentare/rast-cien-nehnutelnosti-zostava-na-zaciatku-roka-2026-solidny/" target="_blank" rel="noopener external">სლოვაკეთში</a> პირველ კვარტალში კვ.მ-ში €3 005-ს ითხოვდნენ. ბინებისთვის მაჩვენებელი €3 378-ს აღწევდა, სახლებისთვის კი — €2 118-ს. <a href="https://pxdata.stat.fi/PxWeb/pxweb/en/StatFin/StatFin__ashi/statfin_ashi_pxt_13mp.px/" target="_blank" rel="noopener external">ფინეთში</a> მეორადი საცხოვრებელი იანვარ-მარტში €2 483-ად იყიდებოდა: მრავალბინიან სახლებში ფასი €2 710-ს აღწევდა, თაუნჰაუსებში — €2 056-ს.</p> <p><a href="https://www.registradores.org/documents/d/guest/eri-2026_1t" target="_blank" rel="noopener external">ესპანეთში</a> რეგისტრირებული გარიგებები კვ.მ-ზე €2 429-ის გაანგარიშებით იდებოდა. ახალაშენებული ობიექტები €2 655 ჯდებოდა, მეორადი ბაზრის ობიექტები კი — €2 366. <a href="https://jornaleconomico.sapo.pt/noticias/precos-das-casas-subiram-para-198-no-primeiro-trimestre/" target="_blank" rel="noopener external">პორტუგალიაში</a> გაყიდული საცხოვრებლის მედიანურმა ფასმა პირველ კვარტალში კვ.მ-ზე €2 337-ს მიაღწია. <a href="https://www.immobiliare.it/info/ufficio-stampa/2026/mercato-immobiliare-nei-primi-tre-mesi-dell-anno-crescono-ancora-prezzi-di-vendita-e-canoni-2798/" target="_blank" rel="noopener external">იტალიაში</a> კვ.მ-ში €2 179-ს ითხოვდნენ. უდიდეს ქალაქებში უძრავი ქონება შესამჩნევად უფრო ძვირი იყო: €5 645 მილანში, €4 733 ფლორენციაში და €3 758 რომში. მილანში კვადრატული მეტრი საერთო ეროვნულ დონეზე 2,6-ჯერ ძვირი ღირდა.</p> <p>ციფრები აჩვენებს ფასების მნიშვნელოვან სხვაობას ცალკეულ ბაზრებზე. პარიზში კვადრატული მეტრი საფრანგეთის საშუალო მაჩვენებელზე სამჯერ მეტი ღირდა, ხოლო მილანში იტალიის საერთო ეროვნულ დონეს 2,6-ჯერ აღემატებოდა. განსხვავება შესამჩნევია სეგმენტებს შორისაც: ესპანეთში ახალაშენებული ობიექტები მეორად საცხოვრებელზე 12,2%-ით ძვირი ჯდებოდა, ხოლო სლოვაკეთში ბინები — სახლებზე თითქმის 60%-ით მეტი.</p> <p><img src="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-09/europe_housing_prices_q1_2026.webp" alt="" style="display:block;margin-left:auto;margin-right:auto;max-width:100%;"></p> <h2><b>რას ნიშნავს ეს ინვესტორებისთვის</b></h2> <p>ევროპული საცხოვრებელი რჩება ძვირადღირებულ აქტივად შედარებით მაღალი შესვლის ზღურბლით. კვ.მ-ზე რამდენიმე ათასი ევროს ღირებულების პირობებში ობიექტის შეძენა მნიშვნელოვან კაპიტალს მოითხოვს, ამასთან, საიჯარო შემოსავლიანობა ბევრ ქვეყანაში ზომიერი რჩება. <a href="https://www.globalpropertyguide.com/rental-yields" target="_blank" rel="noopener external">Global Property Guide</a>-ის მონაცემებით, მთლიანი მაჩვენებელი ავსტრიაში შეადგენს 3,31%-ს, ჩეხეთში — 3,37%-ს, ხორვატიაში — 4,21%-ს და ბულგარეთში — 4,27%-ს. პორტუგალიაში ის აღწევს 4,29%-ს, საფრანგეთში — 4,84%-ს, ესპანეთში — 5,54%-ს. გაანგარიშება არ ითვალისწინებს გადასახადებს, უძრავი ქონების შენახვასა და მესაკუთრის სხვა ხარჯებს, წმინდა შემოსავლიანობა კი რამდენიმე პროცენტით დაბალია.</p> <p><img src="https://internationalinvestment.biz/uploads/posts/2026-09/europe_gross_rental_yields_2026.webp" alt="" style="display:block;margin-left:auto;margin-right:auto;max-width:100%;"></p> <p>სექტორის პერსპექტივები დიდწილად შეზღუდულ მიწოდებას უკავშირდება. ახალი მშენებლობის მოცულობა არასაკმარისი რჩება, რაც არსებულ საცხოვრებელზე და იჯარაზე მოთხოვნას ინარჩუნებს. <a href="https://www.cbre.com/insights/books/european-real-estate-market-outlook-midyear-review-2026/living" target="_blank" rel="noopener external">CBRE</a>-მ ევროპულ multifamily სეგმენტში განაკვეთების ზრდის პროგნოზი 2026 წლისთვის 2,4%-დან 3,9%-მდე გაზარდა. ამასთან, საბაზრო იჯარის ზრდა ყოველთვის სრულად არ აისახება მესაკუთრეთა შემოსავლებზე რეგულაციებისა და ხელშეკრულებების პირობების გამო.</p> <p>მაღალი საპროცენტო განაკვეთები ერთ-ერთ შემაკავებელ ფაქტორად რჩება. CBRE მოელის, რომ 2026 წელს მიმდინარე შემოსავალი უფრო მნიშვნელოვან როლს ითამაშებს ევროპულ უძრავ ქონებაში ინვესტიციების შედეგებში. დაფინანსების გაიაფების ხარჯზე აქტივების ღირებულების სწრაფი ზრდის შესაძლებლობები კი შეზღუდული რჩება. პირველ ნახევარწელში საცხოვრებელმა სექტორმა €29,9 მლრდ-ის ინვესტიციები მიიზიდა — 17%-ით მეტი, ვიდრე 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდში.</p> <p>International Investment-ის ანალიტიკოსები აღნიშნავენ, რომ ინვესტორებისთვის ევროპული საცხოვრებელი უძრავი ქონების ბაზარი 2026 წელს არაერთგვაროვანი რჩება: სწრაფი გაძვირება პორტუგალიაში, ბულგარეთსა და ცენტრალური ევროპის ქვეყნებში შერწყმულია უმსხვილესი დასავლური ბაზრების სუსტ დინამიკასთან. შესყიდვის მაღალი ფასებისა და ძვირი დაფინანსების პირობებში სულ უფრო დიდ მნიშვნელობას იძენს ობიექტის უნარი, მოიტანოს სტაბილური საიჯარო შემოსავალი. შეზღუდული მშენებლობა კი ინარჩუნებს განაკვეთების შემდგომი ზრდის პოტენციალს და ხელს უწყობს კაპიტალის ინტერესს საცხოვრებელი სექტორის მიმართ.</p> <p><a href="https://internationalinvestment.biz/ka/agency/consultation/" target="_blank"><b>მიიღეთ კონსულტაცია უძრავ ქონებაში ინვესტიციების შესახებ International Investment-ის ექსპერტებისგან</b></a></p>]]></content:encoded>
</item><item>
<title>ოფისებმა სლოვაკეთში ინვესტიციების ორი მესამედი მიიზიდა</title>
<link>https://internationalinvestment.biz/ka/slovakia/8796-ofisebma-slovaketshi-investiciebis-ori-mesamedi-miizida.html</link>
<pdalink>https://internationalinvestment.biz/ka/slovakia/8796-ofisebma-slovaketshi-investiciebis-ori-mesamedi-miizida.html</pdalink>
<guid>https://internationalinvestment.biz/slovakia/8796-ofisebma-slovaketshi-investiciebis-ori-mesamedi-miizida.html</guid>
<pubDate>Sun, 20 Sep 2026 16:08:22 +0300</pubDate>
<category>index</category>

<content:encoded><![CDATA[<p><strong>სლოვაკეთის კომერციულ უძრავ ქონებაში ინვესტიციებმა 2026 წლის პირველ ნახევარში €244 მლნ მიაღწია, თუმცა წინა წლის დონესთან შედარებით 43%-ით დაბალი დარჩა. ოფისებმა კაპიტალის 66% მიიღო, ხოლო ჩეხმა ინვესტორებმა მთლიანი მოცულობის 73% უზრუნველყვეს. ექვს თვეში CBRE-მ სულ რვა გარიგება დააფიქსირა, ამიტომ ბაზრის შედეგი დიდწილად განსაზღვრა რამდენიმე მსხვილმა შესყიდვამ ბრატისლავასა და კოშიცეში.</strong> თავდაპირველი პუბლიკაცია OfficeRentInfo ამ მონაცემებს CBRE Slovakia-ს კვლევაზე დაყრდნობით ავრცელებს.</p> <h2>სლოვაკეთის უძრავ ქონებაში ინვესტიციები 43%-ით შემცირდა</h2> <p>CBRE იანვარ-ივნისის გარიგებების მოცულობას დაახლოებით €244 მლნ-ად აფასებს. ეს 43%-ით ნაკლებია, ვიდრე 2025 წლის პირველ ნახევარში. ბოლო 12 თვის განმავლობაში მოცულობამ €797 მლნ შეადგინა, რაც წლიურ ჭრილში მხოლოდ 1%-ით შემცირდა. ნახევარწლიურ პერიოდში კონსულტანტებმა რვა გარიგება აღრიცხეს. ოფისებზე მოვიდა €160 მლნ, ანუ ბაზრის 66%, სავაჭრო უძრავ ქონებაზე — €63 მლნ, ანუ 26%, სამრეწველო და ლოგისტიკურ ობიექტებზე — €21 მლნ, ანუ 8%. ჩეხურმა კაპიტალმა მოცულობის 73% შეადგინა, სლოვაკურმა — 22%, აზიურმა — 5%. ამრიგად, ინვესტიციების 78% უცხოელ მყიდველებზე მოდიოდა, თუმცა ამ სახსრების ძირითადი ნაწილი მეზობელი ჩეხეთიდან შემოვიდა.</p> <p>სლოვაკეთის ბაზარი მცირე რჩება, ამიტომ ერთ მსხვილ შესყიდვას შეუძლია კვარტალური შედეგი საგრძნობლად შეცვალოს. პირველ ნახევარში ეს განსაკუთრებით თვალსაჩინო იყო საოფისე სეგმენტში: კაპიტალის უდიდესი ნაწილი კონცენტრირებული იყო შეზღუდული რაოდენობის ხარისხიან ობიექტებში მოქმედი მოიჯარეებით.</p> <h2>The Mill ჩეხური ფონდის REICO-ს მფლობელობაში გადავიდა</h2> <p>ერთ-ერთი საკვანძო გარიგება გახდა ბრატისლავაში საოფისე შენობის The Mill-ის გაყიდვა. დეველოპერმა Immocap-მა ობიექტი Erste Asset Management-ის შემადგენლობაში შემავალ ფონდ REICO LONG LEASE-ს გადასცა. შენობა Mlynské nivy-ს ბულვარზე 2023 წლის დეკემბერში დასრულდა, 26 732 კვ. მ გასაქირავებელ ფართობს მოიცავს და Henkel-ის მიერ ადგილობრივ შტაბ-ბინად გამოიყენება. REICO LONG LEASE-სთვის ეს პირველი ინვესტიციაა საოფისე უძრავ ქონებაში. გარიგების ღირებულება მხარეებს საჯაროდ არ გაუმჟღავნებიათ.</p> <p>შესყიდვა სრულად ჯდება მოთხოვნის მიმდინარე პროფილში: ინვესტორები ირჩევენ თანამედროვე შენობებს მსხვილი მოიჯარითა და გრძელვადიანი ხელშეკრულებით, სადაც მომავალი ფულადი ნაკადის შეფასება უფრო მარტივია. შეზღუდული ლიკვიდურობის მქონე ბაზარზე ასეთი მახასიათებლები განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი ხდება.</p> <h2>CPI Europe-მა Einsteinova-ზე სრული კონტროლი მოიპოვა</h2> <p>კიდევ ერთი მსხვილი ოპერაცია თებერვალში განხორციელდა. CPI Property Group-ის შემადგენლობაში შემავალმა CPI Europe-მა SJP Invest-ისგან სლოვაკური კომპანიის International Property Development-ის დარჩენილი 40% შეიძინა. ეს კომპანია ფლობს Einsteinova Business Center-ს ბრატისლავას პეტრჟალკას რაიონში. გარიგებამდე CPI Europe კომპანიის 60%-ს აკონტროლებდა.</p> <p>დარჩენილ წილში გადახდილი იქნა €10,9 მლნ. Einsteinova Business Center მოიცავს დაახლოებით 23 500 კვ. მ ოფისებს. გარიგების შემდეგ CPI Europe გახდა ობიექტის მაკონტროლებელი კომპანიის ერთპიროვნული მფლობელი.</p> <p>საინვესტიციო ბაზრის სტატისტიკისთვის ასეთი ოპერაცია განსხვავდება შენობის სრული გაყიდვისგან: გარიგების საგანი იყო მესაკუთრე კომპანიის წილი. ეს არის ერთ-ერთი მიზეზი, რის გამოც სხვადასხვა კონსულტანტის მიერ ბაზრის მთლიანი მოცულობის შეფასებები შეიძლება განსხვავდებოდეს.</p> <h2>ჩეხური კაპიტალი კოშიცემდე ჩავიდა</h2> <p>კოშიცეში მფლობელი შეიცვალა Business Centrum Tesla 1-მა. Occam Real Estate-მა ობიექტი მიჰყიდა ფონდ ZFP UP Premium SICAV-ს, რომელსაც ჩეხური საინვესტიციო კომპანია Avant მართავს. გარიგების ფასი არ სახელდება.</p> <p>კომპლექსი მოიცავს 19 288 კვ. მ გასაქირავებელ ფართობს: 16 281 კვ. მ ოფისებს, 1 230 კვ. მ სავაჭრო ფართებს და 1 777 კვ. მ საწყობებს. უმსხვილესი მოიჯარე Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia იკავებს 17 000 კვ. მ-ზე მეტს და 2026 წლის აპრილში ხელშეკრულება კიდევ შვიდი წლით გაახანგრძლივა. 2025 წელს შენობამ ეკოლოგიური ეფექტიანობის BREEAM-ის Excellent დონის სერტიფიკატი მიიღო.</p> <p>მსხვილ მოიჯარესთან გრძელვადიანი ხელშეკრულება ამცირებს შემოსავლის დაკარგვის რისკს და ზრდის ფულადი ნაკადის პროგნოზირებადობას. სწორედ ასეთი ობიექტები რჩებოდა წლის პირველ ნახევარში ყველაზე მოთხოვნადი ინსტიტუციონალურ მყიდველებში.</p> <h2>სამრეწველო სეგმენტმა მხოლოდ €21 მლნ მიიღო</h2> <p>საინვესტიციო აქტივობა სამრეწველო და ლოგისტიკურ უძრავ ქონებაში საგრძნობლად სუსტი იყო საოფისე სეგმენტთან შედარებით. ერთ-ერთი გარიგება გახდა ფონდ ERSTE Realitná Renta-ს მიერ ARETE INDUSTRIAL SICAV-სგან Trenčín-Záblatie-ს სამრეწველო პარკის შესყიდვა. ფონდმა მიიღო ობიექტის მფლობელი კომპანიის 100%-იანი წილი.</p> <p>პარკი 2023 წელს აშენდა, მოიცავს 5 603 კვ. მ გასაქირავებელ საწარმოო და ლოგისტიკურ ფართობს და სრულად დაკავებულია ერთი მოიჯარის მიერ. ობიექტი მდებარეობს D1 ავტომაგისტრალთან ახლოს და ითვალისწინებს გაფართოების შესაძლებლობას.</p> <p>CBRE ასევე მიაკუთვნებს პირველი ნახევრის გამორჩეულ ოპერაციებს მარტინში ECCO-ს ყოფილი ქარხნის გაყიდვას კომპანია WIA Slovakia-ზე Hyundai WIA Group-იდან. ახალი მფლობელი გეგმავს ტერიტორიის სამრეწველო გამოყენებაში დაბრუნებას. ECCO-ს წარმოება ქარხანაში 2025 წლის ზაფხულში დასრულდა, რამაც დაახლოებით 650 თანამშრომელი შეეხო; საწარმოს 1998 წელს გახსნის შემდეგ იქ 50 მლნ-ზე მეტი წყვილი ფეხსაცმელი გამოუშვეს.</p> <h2>ბაზრის მოცულობის შეფასებები €20 მლნ-ით განსხვავდება</h2> <p>CBRE და Cushman &amp; Wakefield პირველ ნახევარზე განსხვავებულ ციფრებს ასახელებენ. Cushman &amp; Wakefield გარიგებების მოცულობას €224 მლნ-ად აფასებს, CBRE-ს €244 მლნ-ის წინააღმდეგ. მეორე კვარტალში კომპანიამ დათვალა ხუთი ოპერაცია €137 მლნ-ზე, თანაც ყველა მათგანი საოფისე უძრავ ქონებას ეკუთვნოდა. მისი შეფასებით, პირველი ნახევრის მთელი კაპიტალი სლოვაკეთიდან და ჩეხეთიდან შემოვიდა.</p> <p>€20 მლნ-იანი სხვაობა თავისთავად არ ნიშნავს შეცდომას ერთ-ერთ სტატისტიკაში. საკონსულტაციო კომპანიები იყენებენ გარიგებების აღრიცხვის საკუთარ წესებს, შეუძლიათ განსხვავებულად განსაზღვრონ მათი დახურვის თარიღი და კორპორაციული წილებით ან საკუთარი მოხმარების უძრავი ქონებით განხორციელებული ოპერაციების ჩართვა. ამიტომ წლიური დინამიკის შედარება უფრო საიმედოა მონაცემთა ერთი სერიის ფარგლებში.</p> <h2>ბაზარმა ძლიერი 2025 წლის შემდეგ უკან დაიხია</h2> <p>პირველი ნახევრის ვარდნა განსაკუთრებით შესამჩნევია გასული ძლიერი წლის შემდეგ. Colliers 2025 წელს სლოვაკეთის კომერციულ უძრავ ქონებაში ინვესტიციებს €973 მლნ-ად აფასებს და ამ შედეგს ათწლეულის მაქსიმუმს უწოდებს. სავაჭრო უძრავ ქონებაზე მაშინ მოცულობის 43% მოვიდა, ინსტიტუციონალურმა ფონდებმა გარიგებების 93% უზრუნველყვეს, ხოლო ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის კაპიტალმა — 57%.</p> <p>2026 წლის დასაწყისი საგრძნობლად სუსტი აღმოჩნდა. პირველ კვარტალში Colliers-მა მხოლოდ €87 მლნ-ის გარიგებები აღრიცხა. ლიდერობდა სასტუმროების უძრავი ქონება, რასაც სამრეწველო და ლოგისტიკური ობიექტები მოჰყვა. უფრო შესამჩნევი გამოცოცხლება უკვე მეორე კვარტალში მოხდა, როდესაც დაიხურა საოფისე გარიგებები ბრატისლავასა და კოშიცეში.</p> <p>ამიტომ გაზაფხულზე აქტივობის ზრდა ჯერ არ ნიშნავს, რომ ბაზარი 2025 წლის ტემპებს დაუბრუნდა. CBRE-ს ნახევარწლიური შედეგი 43%-ით დაბალი რჩება შარშანდელზე.</p> <h2>საუკეთესო ოფისების შემოსავლიანობა 6,25%-ზე შენარჩუნდა</h2> <p>ყველაზე ხარისხიანი და სრულად გაქირავებული საოფისე ობიექტების შემოსავლიანობის განაკვეთი მეორე კვარტალში 6,25%-ს შეადგენდა. კვარტალში ის არ შეცვლილა, მაგრამ 0,25 პროცენტული პუნქტით მაღალი აღმოჩნდა, ვიდრე ერთი წლით ადრე.</p> <p>იმავე ორიენტირს CBRE პირველი კლასის სამრეწველო და ლოგისტიკური უძრავი ქონებისთვისაც ასახელებს. საუკეთესო სავაჭრო ცენტრებისთვის მაჩვენებელი 6,5%-ს შეადგენს, სავაჭრო პარკებისთვის — 6,75%-ს.</p> <p>შემოსავლიანობა აჩვენებს მოსალოდნელი საიჯარო შემოსავლის თანაფარდობას ობიექტის ღირებულებასთან. სხვა თანაბარ პირობებში მისი ზრდა ნიშნავს უძრავი ქონების შეფასების შემცირებას ფულად ნაკადთან მიმართებით. პირველ და მეორე კვარტალს შორის განაკვეთების სტაბილიზაცია მიუთითებს იმაზე, რომ ხარისხიანი აქტივების გადაფასება შენელდა, თუმცა კაპიტალის ღირებულება დაბალი საპროცენტო განაკვეთების პერიოდის დონეზე მაღალი რჩება.</p> <h2>სლოვაკეთი საგრძნობლად ჩამორჩება პოლონეთსა და ჩეხეთს</h2> <p>ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ფონზე სლოვაკეთის ბაზარი მცირე რჩება. რეგიონის ექვს ძირითად ქვეყანაში კომერციულ უძრავ ქონებაში ინვესტიციების მოცულობამ პირველ ნახევარში €5,8 მლრდ-ს მიაღწია. პოლონეთმა €3 მლრდ-ზე მეტი მოიზიდა — ეს მისი საუკეთესო შედეგია პირველი ექვსი თვის განმავლობაში 2018 წლის შემდეგ. ჩეხეთში მოცულობამ €1,4 მლრდ-ს გადააჭარბა, ხოლო უნგრეთმა 2021 წლის შემდეგ ყველაზე ძლიერი პირველი შედეგი აჩვენა.</p> <p>სლოვაკეთისთვის ეს ნიშნავს უფრო მაღალ დამოკიდებულებას ცალკეულ მსხვილ გარიგებებზე. რამდენიმე გაყიდვასაც კი შეუძლია არსებითად შეცვალოს კვარტალის შედეგი, ხოლო ბაზარზე მსხვილი ობიექტების არარსებობა სწრაფად იწვევს მთლიანი მოცულობის შემცირებას.</p> <p>როგორც International Investment-ის ექსპერტები იტყობინებიან, €244 მლნ ჯერ კიდევ ნაადრევია საინვესტიციო ბაზრის სრულფასოვანი აღდგენის ნიშნად ჩაითვალოს. მეორე კვარტალის შედეგი საგრძნობლად უკეთესია წლის დასაწყისთან შედარებით, მაგრამ წლიურ შედარებაში მოცულობა CBRE-ს მეთოდოლოგიით 43%-ით შემცირდა, კაპიტალის ორი მესამედი ოფისებზე მოვიდა, ხოლო მთელი ბაზრის თითქმის სამი მეოთხედი ჩეხმა მყიდველებმა უზრუნველყვეს. უფრო მდგრადი სიგნალი გახდება გარიგებების რაოდენობის ზრდა და ინვესტორთა და სეგმენტთა წრის გაფართოება, და არა მხოლოდ რამდენიმე მსხვილი საოფისე შესყიდვის დახურვა.</p> <p><a href="https://internationalinvestment.biz/ka/agency/consultation/" target="_blank"><b>მიიღეთ კონსულტაცია უძრავ ქონებაში ინვესტიციების შესახებ International Investment-ის ექსპერტებისგან</b></a></p> <h2>FAQ: ინვესტიციები სლოვაკეთის უძრავ ქონებაში</h2> <p>რა მოცულობის ინვესტიცია განხორციელდა სლოვაკეთის კომერციულ უძრავ ქონებაში 2026 წელს?</p> <p>CBRE 2026 წლის პირველი ნახევრის საინვესტიციო მოცულობას დაახლოებით €244 მლნ-ად აფასებს. Cushman &amp; Wakefield უფრო დაბალ შეფასებას იძლევა — €224 მლნ.</p> <p>როგორ შეიცვალა ინვესტიციების მოცულობა წლიურად?</p> <p>CBRE-ს მონაცემებით, პირველ ნახევარში ინვესტიციები 43%-ით შემცირდა 2025 წლის იმავე პერიოდთან შედარებით.</p> <p>რომელმა სეგმენტმა მიიზიდა ყველაზე მეტი ინვესტიცია?</p> <p>საოფისე უძრავმა ქონებამ €160 მლნ მიიღო, ანუ მთლიანი მოცულობის 66%. სავაჭრო ობიექტებმა 26% უზრუნველყვეს, სამრეწველო და ლოგისტიკურმა უძრავმა ქონებამ — 8%.</p> <p>საიდან მოდის ძირითადი კაპიტალი?</p> <p>CBRE-ს სტატისტიკით, ჩეხმა ინვესტორებმა მოცულობის 73% უზრუნველყვეს. სლოვაკ მყიდველებზე 22% მოვიდა, აზიელებზე — 5%.</p> <p>რა მსხვილი საოფისე გარიგებები განხორციელდა 2026 წელს?</p> <p>ძირითად ოპერაციებს შორის იყო The Mill-ის გაყიდვა ფონდ REICO LONG LEASE-ზე, CPI Europe-ის მიერ Einsteinova Business Center-ის მფლობელი კომპანიის დარჩენილი 40%-ის შესყიდვა და კოშიცეში Business Centrum Tesla 1-ის მფლობელის შეცვლა.</p>]]></content:encoded>
</item><item>
<title>სლოვაკეთი სამშენებლო წესებს ცვლის, თუმცა ნაკლები საცხოვრებელი შენდება</title>
<link>https://internationalinvestment.biz/ka/slovakia/8804-slovaketi-samsheneblo-tsesebs-tsvlis-naklebi-sackhovrebeli.html</link>
<pdalink>https://internationalinvestment.biz/ka/slovakia/8804-slovaketi-samsheneblo-tsesebs-tsvlis-naklebi-sackhovrebeli.html</pdalink>
<guid>https://internationalinvestment.biz/slovakia/8804-slovaketi-samsheneblo-tsesebs-tsvlis-naklebi-sackhovrebeli.html</guid>
<pubDate>Tue, 15 Sep 2026 11:54:28 +0300</pubDate>
<category>index</category>

<content:encoded><![CDATA[<p><strong>სლოვაკეთმა გაამარტივა მშენებლობის შეთანხმების სისტემა და პროცედურების მნიშვნელოვანი ნაწილი ციფრულ ფორმატში გადაიყვანა, თუმცა საცხოვრებელი უძრავი ქონების მშენებლობა კვლავ მცირდება. 2026 წლის მეორე კვარტალში ქვეყანაში 2368 საცხოვრებელი ერთეულის მშენებლობა დასრულდა — ეს 2000 წლიდან მოყოლებული ამ პერიოდისთვის ყველაზე ცუდი შედეგია. კიდევ უფრო სუსტად გამოიყურება ახალი მიწოდების მაჩვენებელი: სტატისტიკის მიერ დაწყებულად მიჩნეული ობიექტების რაოდენობა წლიურად 40%-ზე მეტით შემცირდა.</strong></p> <h2>საცხოვრებელი მშენებლობა 26 წლის მინიმუმამდე დაეცა</h2> <p>2026 წლის მეორე კვარტალში სლოვაკეთში 2368 საცხოვრებელი ერთეულის მშენებლობა დასრულდა. მათი რაოდენობა მესამედზე მეტით შემცირდა 2025 წლის აპრილ-ივნისთან შედარებით და წინა ათი წლის მეორე კვარტლების საშუალო მაჩვენებელზე 40%-ზე მეტით დაბალი აღმოჩნდა. ეს 2000 წლის შემდეგ მეორე კვარტლისთვის მინიმალური შედეგია.</p> <p>მეორე კვარტალში დაწყებულთა კატეგორიას თითქმის 2400 საცხოვრებელი ერთეული მიაკუთვნეს. ეს მაჩვენებელი წლიურად 40%-ზე მეტით შემცირდა და 2016–2025 წლების ანალოგიური პერიოდის საშუალო დონის მხოლოდ დაახლოებით ნახევარი შეადგინა. სლოვაკურ სტატისტიკაში დაწყებულად ითვლება საცხოვრებელი ერთეულები, რომელთა მშენებლობაზეც საანგარიშო კვარტალში ნებართვები გაიცა, ამიტომ მაჩვენებელი უპირველესად ახალი ნებადართული პროექტების გამოჩენას ასახავს და არა აუცილებლად ობიექტზე სამუშაოების ფაქტობრივი დაწყების დღეს.</p> <p>იანვარ-ივნისში ქვეყანაში 4849 საცხოვრებელი ერთეული დასრულდა, რაც 29%-ით ნაკლებია წინა წლის მაჩვენებელზე. დაწყებულებს მიაკუთვნეს 4839 ერთეული — წინა წლის მაჩვენებელზე დაახლოებით მესამედით ნაკლები და გრძელვადიან საშუალოზე თითქმის ორჯერ ნაკლები. საოჯახო სახლებმა შეადგინა დასრულებული საცხოვრებლის 66% და დაწყებულად მიჩნეული ობიექტების 63%. ივნისის ბოლოს მშენებლობის ეტაპზე 76,8 ათასი საცხოვრებელი ერთეული ირიცხებოდა, რაც წინა წელთან შედარებით მხოლოდ 0,7%-ით ნაკლებია და ათწლიან საშუალო მაჩვენებელზე 0,5%-ით დაბალი. ამ მონაცემებს აქვეყნებს <a href="https://susr.statistics.sk/wps/portal/ext/products/informati&#111;nmessages/inf_sprava_detail/%21ut/p/z0/fY-xTsMwEIafhSHjxWfHiZ2xQaK0ICRUIVovyI6d1qRx0iYE-va4AxJTl1_f3XD3_USRLVFBz36vJ98HfYzzThUfr2Ilq4ouEKvnDFfrp83L4_0DW77lZOMCWRPlTZd-112KKWVSFJxRLkuWRb6e8J-nk1oQVfdhcj8T2fZm1AdwAYYvk2CMo2917V2C8-im9vJ_47CgpuEUciMQeIEFSKkFIKWWNbyJP-xV4bbnTQsfGtDtlGCE_tzF8nNwMA5nPV_-lBLMGctQsAwkK2vgJTLQBiVwa2zG0dHSCjK0y3dQu7tf8LY4Zw%21%21/" rel="external noopener">სლოვაკეთის სტატისტიკის სამსახური</a>.</p> <h2>კლებამ თითქმის მთელი სლოვაკეთი მოიცვა</h2> <p>შემცირება ფართომასშტაბიანი აღმოჩნდა და მხოლოდ ბრატისლავით არ შემოფარგლულა. დასრულებული საცხოვრებელი ერთეულების რაოდენობა ქვეყნის რვა მხარიდან შვიდში შემცირდა. ყველაზე ძლიერი წლიური ვარდნა, 50%-ზე მეტი, ტრენჩინისა და პრეშოვის მხარეებში დაფიქსირდა. ერთადერთი გამონაკლისი ბანსკა-ბისტრიცის მხარე გახდა, სადაც ექსპლუატაციაში მიღება დაახლოებით 20%-ით გაიზარდა.</p> <p>კიდევ უფრო სუსტად გამოიყურებოდა ახალი ნებადართული პროექტების სტატისტიკა. მათი რაოდენობა რვავე მხარეში შემცირდა. ბრატისლავისა და ტრენჩინის მხარეებში ვარდნამ 60%-ს გადააჭარბა. ყველა რეგიონში მაჩვენებელი ასევე წინა ათწლეულის მეორე კვარტლების საშუალოზე დაბალი აღმოჩნდა, ხოლო ბრატისლავის, ტრენჩინის, კოშიცეს, პრეშოვისა და ნიტრის მხარეებში ჩამორჩენა 50%-ს აჭარბებდა.</p> <p>სურათი აჩვენებს, რომ პრობლემა ერთი გადახურებული ან ძვირადღირებული საქალაქო ბაზრის ფარგლებს სცდება. ერთდროულად დაიწია დედაქალაქის, მსხვილი რეგიონული ცენტრებისა და უძრავი ქონების გაცილებით დაბალი ღირებულების მქონე ტერიტორიების მაჩვენებლებმა.</p> <h2>ახალი სამშენებლო კანონი 2025 წლის აპრილიდან მოქმედებს</h2> <p>მშენებლობის შემცირება ხდება ნებართვების სისტემის ბოლო ათწლეულების უდიდესი ცვლილების ფონზე. ახალი სამშენებლო კანონი ძალაში 2025 წლის 1 აპრილს შევიდა. მან გააერთიანა რამდენიმე პროცედურა სამშენებლო ჩანაფიქრის ერთიან წარმოებაში, გააფართოვა იმ სამუშაოების ჩამონათვალი, რომლებისთვისაც საკმარისია შეტყობინება, და ურთიერთქმედების მნიშვნელოვანი ნაწილი მშენებლობის ელექტრონულ პორტალზე გადაიტანა.</p> <p>სისტემაში ასევე შევიდა ეგრეთ წოდებული თანხმობის ფიქცია — უწყებების უმოქმედობის საწინააღმდეგო მექანიზმი, რომლის დროსაც პროფილური ორგანოს პასუხის არარსებობამ წესებით გათვალისწინებულ შემთხვევებში პროექტის შეთანხმება უვადოდ არ უნდა შეაჩეროს. 2026 წლის აპრილისთვის პორტალის მეშვეობით თითქმის 31 ათასი განცხადება იყო წარდგენილი, რეგისტრირებული მომხმარებლების რაოდენობამ 10 ათასს გადააჭარბა. სივრცითი დაგეგმარებისა და მშენებლობის სამმართველომ სახელმწიფო სამშენებლო ზედამხედველობის ფარგლებში ასევე მიიღო დაახლოებით 6 ათასი მიმართვა. ეს ციფრები ადასტურებს, რომ ახალი ინფრასტრუქტურა გამოიყენება, მაგრამ თავისთავად ჯერ არ აჩვენებს, რამდენად შემცირდა ნებართვის მიღების საშუალო ვადა. <a href="https://uupv.sk/aktuality/rok-s-novym-stavebnym-zakonom-cisla-potvrdzuju-ze-vystavba-na-slovensku-prechadza-zasadnou-zmenou" rel="external noopener">სლოვაკეთის სივრცითი დაგეგმარებისა და მშენებლობის სამმართველოს</a> მოჰყავს მონაცემები მიმართვებისა და პორტალის მუშაობის შესახებ და არა შედარებითი სტატისტიკა პროექტების განხილვის ვადების შესახებ რეფორმამდე და მის შემდეგ.</p> <h2>ნებართვების რეფორმა ჯერ ახალ ბინებად არ ქცეულა</h2> <p>2026 წლის სუსტი მაჩვენებლები ახალი კანონის პირდაპირ შედეგად ვერ ჩაითვლება. საცხოვრებელი პროექტი გადის მიწის შეძენის ან კონსოლიდაციის, დაპროექტების, შეთანხმებების, დაფინანსებისა და მშენებლობის ეტაპებს, ამიტომ 2025 წლის აპრილის შემდეგ დასრულებული მრავალი სახლის მომზადება ჯერ კიდევ ძველი სისტემის დროს დაიწყო.</p> <p>უფრო მეტყველია მშენებლობის ნებართვა მიღებული ობიექტების კლება. სწორედ მათ უნდა შექმნან მომდევნო წლების მიწოდება. თუ ასეთი პროექტების რაოდენობა დიდხანს დარჩება მრავალწლიან მინიმუმებთან ახლოს, ახლანდელი შემცირება ნებართვების სტატისტიკიდან შესაძლოა საცხოვრებლის ექსპლუატაციაში მიღების მომავალ სტატისტიკაში გადავიდეს.</p> <p>ამასთან, ოფიციალურად მშენებლობის პროცესში მყოფი თითქმის 76,8 ათასი საცხოვრებელი ერთეული ბაზრის მეორე მხარეს აჩვენებს. პროექტების დიდმა დაგროვილმა მოცულობამ ჯერჯერობით ვერ უზრუნველყო მაღალი მაჩვენებლები დასრულების მხრივ. ობიექტების ნაწილი რამდენიმე წლის განმავლობაში შენდება, მსხვილი საცხოვრებელი კომპლექსები ეტაპობრივად ბარდება, ხოლო ვადები შესაძლოა გაიზარდოს დაფინანსების, სამუშაოების ღირებულების, ინფრასტრუქტურის ან თავად დეველოპერების გადაწყვეტილებების გამო.</p> <p><a href="https://cij.world/slovakia-has-faster-building-rules-but-housing-construction-is-still-going-backwards/?utm_source=chatgpt.com" rel="external noopener">CIJ.World</a> ასევე ყურადღებას ამახვილებს დროით წყვეტაზე საკანონმდებლო რეფორმასა და საცხოვრებლის ფიზიკურ მიწოდებას შორის: ამჟამად დასრულებული პროექტები მნიშვნელოვანწილად ჯერ კიდევ ძველი წესების დროს ყალიბდებოდა. რეფორმის შესაფასებლად უფრო მნიშვნელოვანია იმ ობიექტების ბედის მიდევნება, რომლებიც შეთანხმების სისტემაში 2025 წლის 1 აპრილის შემდეგ შევიდნენ, და გადაწყვეტილების მიღების ვადების შედარება იმასთან, თუ ამ პროექტებიდან რამდენი მივიდა რეალურად მშენებლობამდე.</p> <h2>ფასები ახალ მიწოდებაზე სწრაფად იზრდება</h2> <p>მშენებლობის შემცირებას ჯერჯერობით საცხოვრებლის ღირებულების შემცირება არ გამოუწვევია. 2026 წლის მეორე კვარტალში სლოვაკეთში საცხოვრებელ უძრავ ქონებასთან გარიგებების ფაქტობრივი ფასები წინა კვარტალთან შედარებით 1,4%-ით გაიზარდა, ხოლო წლიურად — 13,6%-ით. ორნიშნა წლიური ზრდა უკვე ზედიზედ მეექვსე კვარტალია ნარჩუნდება.</p> <p>მეორადი საცხოვრებელი წლიურად 14,3%-ით გაძვირდა, ახალაშენებული კი — 10%-ით. ფასები ქვეყნის რვავე მხარეში გაიზარდა. მაქსიმალური ზრდა, 16,2%, ბრატისლავის მხარეში დაფიქსირდა. ამასთან, პირველ კვარტალთან შედარებით დედაქალაქის რეგიონში ფასები 0,5%-ით შემცირდა არსებული საცხოვრებლის გაიაფების გამო.</p> <p>გრძელვადიან შედარებაში სხვაობა კიდევ უფრო შესამჩნევია. 2026 წლის მეორე კვარტალში სლოვაკეთში საცხოვრებელი საშუალოდ 133%-ით უფრო ძვირად იყიდებოდა, ვიდრე 2010 წლის დონეზე. ახალმა უძრავმა ქონებამ მოიმატა დაახლოებით 90%-ით, არსებულმა ბინებმა და სახლებმა — 150%-ზე მეტით. ეს გამომდინარეობს <a href="https://slovak.statistics.sk/wps/portal/ext/products/informati&#111;nmessages/inf_sprava_detail/de121cb7-4941-4f44-a5bb-308a8cdb7ec0/%21ut/p/z0/lVRNc9owEP0ruXBcvPqWjyaZEAjJlGRCU186kiUHx8Em2NDCr6_ctDNJJ1AYXVYr7Xu72qeN0ugxSiuzKZ5MW9SVeQn7b6n8PlUjPRiQBHEwYTgaX9_fXp1f0uGDiO59FY2jNFxKptPp_WQ2w-GMXuKIkSHePjwg3qkOpXh-fU2TKM3qqvU_2-ixto2ZQ1P2sGkDWwa_T6q2h8tV7dZluw3W2r4UpckK33EUdtH_kS362CdUK8kp4TqmLNgHCSCgvIfq4abxbbl979Ha5I7kEgwTFDilDoywOTjpFErpMsXjjoSubs5vnqJ0ado5FFVeR49HhX7Ingd_zDlqwoKpJf_P-xhbr9uFbxrz5Jvuefz8xTjYmdLsCl9CA1WxK-s1zGtX1W0wqnBMEBH8etXFC0Y8RRC5NMC5UWBkbIDYsNDFFnO1p7ijQt_aP5t8edOIvh5dYMKv5ZjJIeMJOa085P3clO16FfqfZ4IppigYJwhw4_JAzzgQJjDXhlgqsj2ZHxX6lvkBdX-O7TyhJLMKeMwDds5513ILDLXRmbPKZ3hYkgEHQpE97ABXi6D_TeWhWa7MZvtXnz08iueDtARjQU8qlopwQSnZU4D1hjBiDVAmNXAWx6A5p4DCZp74PPwrcVrXavvsXZgc5RbC3AiOoyj-VQ6RDKcXk8ndLLkZD674vi9nDVpBFCjJPHAS1K5zFiQfo5KOkExwfVr6RJ39Ed0ZRYphIBxDsSyHXyG1W7ab-E-M5BfddCWl/" rel="external noopener">ფაქტობრივი გარიგების ფასების ოფიციალური სტატისტიკიდან</a>, რომელიც ითვალისწინებს რეალურ გაყიდვებს და არა განცხადებებში მითითებულ ფასებს.</p> <p>ღირებულების ზრდა ახალი ნებადართული ობიექტების რაოდენობის ერთდროული შემცირების ფონზე რამდენიმე წლის პერსპექტივაში მიწოდების მნიშვნელობას ზრდის. ნებართვის უფრო მარტივად მიღებას შეუძლია შეამციროს პროექტის ადმინისტრაციული ნაწილი, მაგრამ ამის შემდეგ დეველოპერს მაინც სჭირდება დაფინანსება, ეკონომიკურად მისაღები თვითღირებულება და მოთხოვნა იმ ფასად, რომელიც მშენებლობის დაწყების საშუალებას იძლევა.</p> <p>როგორც International Investment-ის ექსპერტები აღნიშნავენ, მთავარი რისკი მდგომარეობს რეფორმის ნაადრევ შეფასებაში მხოლოდ ციფრულ სისტემაში განცხადებების რაოდენობის მიხედვით. ჯერჯერობით სტატისტიკა საპირისპირო პროცესებს აჩვენებს: ადმინისტრაციული სისტემა უკვე გარდაიქმნა, ხოლო ახალი საცხოვრებელი პროექტების რაოდენობა და საცხოვრებლის ექსპლუატაციაში მიღება მრავალწლიან მინიმუმებთან ახლოსაა. თუ 2025 წლის აპრილის შემდეგ მოქმედი წესებით შეთანხმებული პროექტები არ გამოიწვევს ნებართვების რაოდენობის, მშენებლობებისა და შემდგომი ექსპლუატაციაში გაშვების აღდგენას, სუსტი მიწოდების მიზეზების ძიება უკვე სანებართვო პროცედურის მიღმა მოუწევთ — დაფინანსების ღირებულებაში, პროექტების ეკონომიკაში, ინფრასტრუქტურასა და ბაზრის უნარში, უზრუნველყოს საკმარისი მოთხოვნა.</p> <h2>FAQ</h2> <p>რამდენი საცხოვრებელი აშენდა სლოვაკეთში 2026 წლის მეორე კვარტალში?</p> <p>მეორე კვარტალში დასრულდა 2368 საცხოვრებელი ერთეული. ეს მესამედზე მეტით ნაკლებია წინა წლის მაჩვენებელზე და ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია მეორე კვარტლისთვის 2000 წლის შემდეგ.</p> <p>რამდენი საცხოვრებელი აშენდა სლოვაკეთში 2026 წლის პირველ ნახევარში?</p> <p>იანვარ-ივნისში დასრულდა 4849 საცხოვრებელი ერთეული, რაც 29%-ით ნაკლებია 2025 წლის პირველი ნახევრის შედეგზე.</p> <p>რამდენი ახალი საცხოვრებელი ობიექტის მშენებლობა დაიწყო 2026 წელს?</p> <p>პირველ ნახევარში დაწყებულებს მიაკუთვნეს 4839 საცხოვრებელი ერთეული. სლოვაკური სტატისტიკა ამ კატეგორიაში მოიცავს საცხოვრებელს, რომლის მშენებლობაზეც საანგარიშო პერიოდში ნებართვა გაიცა.</p> <p>როდის შევიდა ძალაში სლოვაკეთის ახალი სამშენებლო კანონი?</p> <p>ახალი სამშენებლო კანონი მოქმედებს 2025 წლის 1 აპრილიდან. მან შეცვალა პროექტების შეთანხმების წესი და გააფართოვა მშენებლობის ელექტრონული პორტალის გამოყენება.</p> <p>დააჩქარა თუ არა ახალმა კანონმა საცხოვრებელი უძრავი ქონების მშენებლობა?</p> <p>ასეთი დასკვნისთვის მონაცემები ჯერჯერობით არასაკმარისია. სტატისტიკა აჩვენებს ახალი ციფრული სისტემის აქტიურ გამოყენებას, მაგრამ საჯაროდ ხელმისაწვდომი შედარებითი მონაცემები პროექტების შეთანხმების საშუალო დროის შესახებ რეფორმამდე და მის შემდეგ ჯერჯერობით არ არის საკმარისი. ამავდროულად, ახალი ნებადართული საცხოვრებელი ერთეულების რაოდენობა ძალიან დაბალი რჩება.</p> <p>რა ხდება სლოვაკეთში საცხოვრებლის ფასებთან დაკავშირებით?</p> <p>2026 წლის მეორე კვარტალში გარიგებების ფაქტობრივი ფასები წლიურად 13,6%-ით გაიზარდა. მეორადი საცხოვრებელი 14,3%-ით გაძვირდა, ახალაშენებული კი — 10%-ით.</p> <p>შეიძლება თუ არა მშენებლობის ვარდნამ საცხოვრებლის დეფიციტი გამოიწვიოს?</p> <p>ასეთი რისკი არსებობს, თუ ახალი ნებადართული პროექტების დაბალი დონე დიდხანს შენარჩუნდება. დღევანდელი ნებართვები ქმნის მომავალი წლების მიწოდების ნაწილს, ამიტომ ხანგრძლივმა კლებამ შესაძლოა მოგვიანებით მზა საცხოვრებლის რაოდენობაზე მოახდინოს გავლენა.</p>]]></content:encoded>
</item><item>
<title>ათიდან ოთხი კომპანია სლოვაკეთს აღარ აირჩევდა</title>
<link>https://internationalinvestment.biz/ka/slovakia/8801-atidan-otkhi-kompania-slovakets-agar-airchevda.html</link>
<pdalink>https://internationalinvestment.biz/ka/slovakia/8801-atidan-otkhi-kompania-slovakets-agar-airchevda.html</pdalink>
<guid>https://internationalinvestment.biz/slovakia/8801-atidan-otkhi-kompania-slovakets-agar-airchevda.html</guid>
<pubDate>Sun, 13 Sep 2026 19:36:02 +0300</pubDate>
<category>index</category>

<content:encoded><![CDATA[<p><strong>2026 წლის გაზაფხულზე სლოვაკეთში ბიზნესკლიმატის გამოკითხვაში მონაწილე უცხოური კომპანიების ათიდან ოთხმა განაცხადა, რომ დღეს ქვეყანას ინვესტიციებისთვის აღარ აირჩევდა. რესპონდენტთა მხოლოდ 4%-მა შეაფასა მიმდინარე ეკონომიკური ვითარება კარგად, ხოლო 61%-მა — ცუდად. ამასთან, კომპანიების 28% წელს ინვესტიციების გაზრდას აპირებს, ხოლო ყოველი მეოთხე შტატის გაფართოებას გეგმავს. სლოვაკეთი ინარჩუნებს მსხვილ სამრეწველო ბაზას, თუმცა საგადასახადო ტვირთის ზრდა, სუსტი ეკონომიკა და წესების ხშირი ცვლილებები საერთაშორისო ჯგუფებს აიძულებს, ახალი პროექტები უფრო ყურადღებით გადაითვალონ.</strong></p> <h2>საინვესტიციო განწყობა სლოვაკეთში გაუარესდა</h2> <p>გამოკითხვა 2026 წლის მარტში გერმანია-სლოვაკეთის სავაჭრო-სამრეწველო პალატამ ავსტრიის, იტალიის, შვედეთისა და ნიდერლანდების ბიზნესპალატებთან ერთად ჩაატარა. მასში მონაწილეობა 112 კომპანიამ მიიღო. შერჩევის 51% დამმუშავებელ მრეწველობაზე მოდიოდა, 38% — მომსახურებაზე, 11% — ვაჭრობაზე.</p> <p>შედეგები აჩვენებს ბიზნესის დამოკიდებულების შესამჩნევ გაუარესებას ქვეყნის მიმართ, როგორც ახალი დაბანდებების ადგილისადმი. რესპონდენტთა მხოლოდ 3% მოელის ეკონომიკური ვითარების გაუმჯობესებას 2026 წელს, თითქმის სამი მეოთხედი კი გაუარესებას პროგნოზირებს. ამასთან, კომპანიების 28% გეგმავს კაპიტალდაბანდებების გაზრდას, ყოველი მეოთხე თანამშრომელთა რაოდენობის ზრდას ვარაუდობს, ხოლო შრომის ანაზღაურების ხარჯების მოსალოდნელი ზრდა საშუალოდ 7,2%-ს შეადგენს წინა წლის 6,5%-თან შედარებით.</p> <p>ეს მაჩვენებლები საინვესტიციო კლიმატის სხვადასხვა მხარეს აღწერს. პასუხი კითხვაზე, აირჩევდა თუ არა კომპანია ქვეყანას ხელახლა, ასახავს ლოკაციის საერთო მიმზიდველობას. ხარჯების გაზრდის გეგმა კი უკვე მოქმედი საწარმოს მდგომარეობას უსვამს ხაზს, რომლისთვისაც წარმოების სხვა ქვეყანაში გადატანა შესაძლოა ბევრად უფრო ძვირი დაჯდეს, ვიდრე არსებულ ქარხანაში ინვესტიციების გაგრძელება.</p> <p>სწორედ ამ განსხვავებაზეა აგებული CE Interim-ის ანალიზი. კომპანია სიტუაციას საერთაშორისო სამრეწველო ჯგუფების შიდა გადაწყვეტილებების ჭრილში განიხილავს: ქარხანა აგრძელებს შეკვეთების შესრულებას, თუმცა ახალი დანადგარი, ხაზი ან სიმძლავრის გაფართოება რენტაბელობის განმეორებით შემოწმებას გადის. ასეთი გადავადებების სერიამ დროთა განმავლობაში შესაძლოა გავლენა იქონიოს იმაზე, თუ კონცერნის შიგნით რომელი ქარხანა მიიღებს შემდეგ მოდელს ან საწარმოო პროგრამას. ეს ანალიტიკური სცენარია და არა სლოვაკეთიდან წარმოების გატანის შესახებ კომპანიების მიერ უკვე მიღებული გადაწყვეტილების მტკიცებულება.</p> <h2>გადასახადებმა და პროგნოზირებადობამ ყველაზე ცუდი შეფასებები მიიღო</h2> <p>ფაქტორებს შორის, რომლებიც გამოკითხვის მონაწილეებმა ყველაზე დაბალი ქულებით შეაფასეს, აღმოჩნდა კორუფციასთან ბრძოლა, ეკონომიკური პოლიტიკის პროგნოზირებადობა და საგადასახადო ტვირთი. კვლევაში გამოყენებული გერმანული ექვსბალიანი შკალით, სადაც ერთიანი საუკეთესო შეფასებას შეესაბამება, მათ მიიღეს შესაბამისად 4,4, 4,2 და 4,1.</p> <p>ამასთან, სლოვაკეთის ძლიერი მხარეები შენარჩუნდა. ევროკავშირის წევრობამ მიიღო შეფასება 1,6, სატელეკომუნიკაციო ინფრასტრუქტურამ — 2,3, ადგილობრივი მომწოდებლების ხარისხმა და ხელმისაწვდომობამ — 2,5. შედეგები მიუთითებს პირველ რიგში ბიზნესგარემოსა და მუშაობის წესებისადმი პრეტენზიებზე, მაშინ როცა საწარმოო ბაზისა და ევროკავშირის ერთიან ბაზარში ინტეგრაციის უპირატესობები კვლავ შენარჩუნებულია.</p> <p>სამრეწველო ინვესტორისთვის ასეთ კომბინაციას დიდი მნიშვნელობა აქვს. ქარხანა შეიძლება აშენდეს მომწოდებლებთან და სატრანსპორტო დერეფნებთან ახლოს, თუმცა საინვესტიციო გადაწყვეტილება, როგორც წესი, წლებზეა გათვლილი. გადასახადების, სავალდებულო გადახდებისა და შრომის ხარჯების ცვლილებები პირდაპირ გავლენას ახდენს შემდეგი საწარმოო ხაზის ამონაგების ვადაზე.</p> <h2>მსხვილი კომპანიების მოგების გადასახადი 24%-მდე გაიზარდა</h2> <p>2025 წლიდან სლოვაკეთში იურიდიული პირების მოგების გადასახადის ახალი შკალა მოქმედებს. კომპანიები, რომელთა დასაბეგრი შემოსავალი €100 ათასამდეა, 10%-იან განაკვეთს იყენებენ. საწარმოებისთვის, რომელთა შემოსავალი €100 ათასიდან €5 მლნ-მდეა, განაკვეთი შეადგენს 21%-ს, ხოლო €5 მლნ-ზე მეტის შემთხვევაში — 24%-ს.</p> <p>2026 წელს უმსხვილესი კომპანიებისთვის ასევე გაჩნდა მინიმალური გადასახადის ახალი დონე. იურიდიულმა პირებმა, რომელთა დასაბეგრი შემოსავალი €5 მლნ-ზე მეტია, მინიმუმ €11 520 კორპორაციული გადასახადი უნდა გადაიხადონ მცირე საგადასახადო ვალდებულების ან ზარალის შემთხვევაშიც კი. €500 ათასიდან €5 მლნ-მდე შემოსავლის მქონე კომპანიებისთვის მინიმუმი შეადგენს €3 840-ს.</p> <p>დამატებული ღირებულების გადასახადის სტანდარტული განაკვეთი მანამდე 20%-დან 23%-მდე გაიზარდა. ცვლილებები ძალაში შევიდა 2025 წლის იანვარში წინა საბიუჯეტო კონსოლიდაციის პაკეტთან ერთად.</p> <p>მსხვილი სამრეწველო საწარმოსთვის მოგების გადასახადის ნომინალური განაკვეთი ხარჯების მხოლოდ ერთ-ერთ ელემენტად რჩება. მნიშვნელობა აქვს ასევე ხარჯებს თანამშრომლებზე, ენერგიაზე, საბანკო ოპერაციებსა და საბრუნავი კაპიტალის მოთხოვნებს.</p> <h2>ფინანსურ ოპერაციებზე გადასახადი მოქმედებას აგრძელებს</h2> <p>კიდევ ერთი ახალი ხარჯი გახდა გადასახადი ფინანსურ ოპერაციებზე. პირველი საგადასახადო პერიოდი 2025 წლის აპრილში დაიწყო. სამეწარმეო ანგარიშიდან თანხის ჩამოწერის ძირითადი განაკვეთი შეადგენს ოპერაციის თანხის 0,4%-ს, მაქსიმუმ €40 ცალკეულ ტრანზაქციაზე. ნაღდი ფულის გატანა იბეგრება 0,8%-იანი განაკვეთით.</p> <p>2026 წლის იანვრიდან წესები შეიცვალა: ფიზიკური პირი მეწარმეები გამოირიცხნენ გადამხდელთა სიიდან, ხოლო გადასახადის მოქმედების სფერო ძირითადად იურიდიულ პირებზე კონცენტრირდა. ამავდროულად დაზუსტდა წესები მუდმივი წარმომადგენლობებისთვის და გაფართოვდა გამონაკლისები.</p> <p>საწარმოებისთვის, რომლებსაც ანგარიშსწორების დიდი რაოდენობა აქვთ, ეს გადასახადი ზრდის ფულის მოძრაობის ღირებულებას კონკრეტული ოპერაციის რენტაბელობისგან დამოუკიდებლად. მაქსიმალური ლიმიტი €40 ზღუდავს ტვირთს მსხვილ ცალკეულ გადახდაზე, თუმცა რეგულარული ანგარიშსწორება მომწოდებლების დიდ რაოდენობასთან დამატებით ხარჯებს ქმნის.</p> <h2>კონსოლიდაციის ახალმა პაკეტმა შრომის ხარჯები გაზარდა</h2> <p>საბიუჯეტო კონსოლიდაციის მორიგი პაკეტი 2026 წლის იანვრიდან ამოქმედდა. თანამშრომლის შენატანი სამედიცინო დაზღვევაზე უმეტესობისთვის 4%-დან 5%-მდე გაიზარდა. თვითდასაქმებულებისთვის განაკვეთი 15%-დან 16%-მდე გაიზარდა.</p> <p>შეიცვალა საავადმყოფო ფურცლის ანაზღაურების წესიც. დამსაქმებელი ახლა კომპენსაციას თანამშრომელს დროებითი შრომისუუნარობის პირველი 14 დღის განმავლობაში უხდის ნაცვლად მანამდე არსებული ათი დღისა.</p> <p>სამრეწველო კომპანიებისთვის ცვლილებები დაემთხვა შრომის ღირებულების ზრდასა და მუშახელის დეფიციტს. AHK-ის გამოკითხვაში საწარმოები 2026 წელს შრომის ანაზღაურების ხარჯების 7,2%-ით ზრდას მოელიან.</p> <p>ამრიგად, საინვესტიციო პროექტის გადახედვა შეიძლება მოხდეს კონკრეტული საწარმოს გაყიდვების გაუარესების გარეშეც. თუ ახალი ხაზის თავდაპირველი გათვლა კეთდებოდა შრომის უფრო დაბალი ღირებულების, განსხვავებული საგადასახადო განაკვეთისა და სავალდებულო გადახდების ნაკლები მოცულობის პირობებში, კაპიტალის დაბრუნების ვადა იცვლება.</p> <h2>სლოვაკეთის ეკონომიკა 1%-ზე ნაკლებით იზრდება</h2> <p>მაკროეკონომიკური ვითარება ასევე სუსტი რჩება. სლოვაკეთის სტატისტიკის სამსახურის საბოლოო შეფასებით, 2026 წლის მეორე კვარტალში მთლიანი შიდა პროდუქტი მუდმივ ფასებში წლიური 0,8%-ით გაიზარდა. ეს იყო ყველაზე დაბალი ტემპი ოთხი კვარტალის განმავლობაში.</p> <p>პირველ ნახევარწელში მშპ-მა ასევე 0,8%-ით მოიმატა. ძირითადი კაპიტალის მთლიანი დაგროვება, რომელიც ასახავს ინვესტიციებს ძირითად საშუალებებში, 2,9%-ით შემცირდა. მრეწველობა ეკონომიკის 17,5%-ს უზრუნველყოფდა და მეორე კვარტალში დამატებული ღირებულება მხოლოდ 0,3%-ით გაზარდა. ავტომობილების წარმოება 0,6%-ით შემცირდა.</p> <p>ევროკომისია სლოვაკეთის ეკონომიკის ზრდას 2026 წლის ბოლოსთვის 0,8%-ით, ხოლო 2027 წელს 1,5%-ით პროგნოზირებს. ინფლაცია მიმდინარე წელს 4,3%-ის დონეზეა მოსალოდნელი. ბიუჯეტის დეფიციტმა შესაძლოა მშპ-ის 4,6% შეადგინოს 2025 წლის 4,5%-ის შემდეგ, ხოლო სახელმწიფო ვალი მშპ-ის 61,4%-დან 63,7%-მდე გაიზარდოს.</p> <p>სხვადასხვა ორგანიზაციის შეფასებები განსხვავდება. S&amp;P Global Ratings 2026 წელს მხოლოდ 0,5%-იან ზრდას ელის. 24 აპრილს სააგენტომ სლოვაკეთის გრძელვადიანი სუვერენული რეიტინგი A+-დან A-მდე შეამცირა და სტაბილური პროგნოზი შეინარჩუნა. გადაწყვეტილება დაკავშირებული იყო მაღალ საბიუჯეტო დეფიციტებთან და სავალო ტვირთის მოსალოდნელ ზრდასთან.</p> <h2>მრეწველობამ ზაფხულში მაჩვენებლები გააუმჯობესა</h2> <p>წარმოების ბოლო მონაცემები პირველი ნახევარწლის საერთო სურათზე უკეთ გამოიყურება. ივლისში სამრეწველო გამოშვება წლიურად 2,4%-ით გაიზარდა ივნისში დაფიქსირებული 2,1%-იანი ზრდის შემდეგ.</p> <p>მთავარი დადებითი წვლილი შეიტანა ავტომობილების წარმოებამ, რომელმაც 9,2%-ით მოიმატა. თუმცა შედეგზე გავლენა იქონია კალენდარმა: ერთ-ერთი საკვანძო ავტომწარმოებელი 2026 წლის ივლისში ერთი კვირით მეტხანს მუშაობდა, ვიდრე 2025 წლის ივლისში, საყოველთაო ქარხნული შვებულებების განსხვავებული გრაფიკის გამო.</p> <p>იანვარ-ივლისში სამრეწველო წარმოება კვლავ 0,4%-ით დაბალი იყო შარშანდელზე. ავტომობილების გამოშვება 1%-ზე მეტით შემცირდა, კომპიუტერების, ელექტრონიკისა და ოპტიკის — თითქმის 10%-ით, კოქსისა და ნავთობპროდუქტების — 12%-ზე მეტით.</p> <p>ამიტომ ივლისი ჯერჯერობით აჩვენებს გაუმჯობესებას წლის სუსტი დასაწყისის შემდეგ და არა სამრეწველო ციკლის მდგრად გარდატეხას.</p> <h2>სლოვაკეთი საავტომობილო კონცერნების გადაწყვეტილებებზეა დამოკიდებული</h2> <p>საინვესტიციო კლიმატის მდგომარეობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ავტომშენებლობის როლის გამო. 2024 წელს ქვეყანაში 993 750 მსუბუქი ავტომობილი აწარმოეს. ეს 7,6%-ით ნაკლებია, ვიდრე წინა წელს, თუმცა სლოვაკეთი ინარჩუნებს მოსახლეობის რაოდენობასთან შედარებით ავტომობილების წარმოების ერთ-ერთ ყველაზე მაღალ კონცენტრაციას მსოფლიოში.</p> <p>საინვესტიციო სააგენტო SARIO ავტოინდუსტრიაში პირდაპირ და ირიბ დასაქმებას დაახლოებით 244 ათას ადამიანად აფასებს. მანქანათმშენებლობასთან ერთად საავტომობილო მრეწველობაზე მოდის ქვეყნის სამრეწველო წარმოების 49,5%.</p> <p>მსხვილი საავტომობილო ქარხნები ეკუთვნის Volkswagen-ს ბრატისლავაში, Kia-ს ჟილინაში, Stellantis-ს ტრნავაში და Jaguar Land Rover-ს ნიტრაში. კოშიცეს რაიონში შენდება Volvo Cars-ის საწარმო, რომელიც ქვეყნის მეხუთე მსხვილი საავტომობილო ქარხანა გახდება.</p> <p>Volvo თავდაპირველად საწარმოს გაშვებას 2026 წელს გეგმავდა. კომპანიის მიმდინარე ვაკანსიები უკვე მიუთითებს კოშიცეში წარმოების დაწყებას 2027 წელს. ქარხანაში განხორციელებული ინვესტიციები დაახლოებით €1,2 მლრდ-ად არის შეფასებული, საპროექტო სიმძლავრე — წელიწადში 250 ათასამდე ელექტრომობილი.</p> <p>მომწოდებლებისთვის მსგავს გადაწყვეტილებებს ერთი საწარმოს ფარგლებს გარეთაც აქვს ეფექტი. ახალი მოდელის ან საწარმოო პროგრამის მიღება მხარს უჭერს კომპონენტების ათობით მწარმოებლის შეკვეთებს. შემდეგი პროექტის სხვა ქვეყანაში მდებარე კონცერნის ქარხანაში გადატანას შეუძლია ეტაპობრივად შეამციროს ინვესტიციების მოცულობა მთელ ადგილობრივ მიწოდების ჯაჭვში.</p> <h2>პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2023 წლის ჩავარდნის შემდეგ აღდგა</h2> <p>პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების დინამიკა ფრთხილ შეფასებას მოითხოვს. CE Interim-ის ანალიზში სიტუაციის გაუარესების ნიშნებს შორის ნახსენებია კაპიტალის შემოდინების მკვეთრი ვარდნა 2023 წელს. თუმცა UNCTAD-ის აქტუალური მონაცემთა რიგი აჩვენებს, რომ ეს ვარდნა დროებითი აღმოჩნდა.</p> <p>პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების შემოდინებამ სლოვაკეთში $3,46 მლრდ შეადგინა 2022 წელს, შემდეგ $180 მლნ-მდე დაეცა 2023 წელს და აღდგა $1,84 მლრდ-მდე 2024 წელს. ამრიგად, 2024 წლის მაჩვენებელმა ათჯერ გადააჭარბა წინა წლის შედეგს, თუმცა დარჩა მნიშვნელოვნად დაბალი 2022 წლის დონეზე.</p> <p>ეს მონაცემები არ ადასტურებს ქვეყნიდან უცხოური კაპიტალის თანმიმდევრულ მასობრივ გადინებას. ისინი აჩვენებს ახალი ტრანსსასაზღვრო დაბანდებების მაღალ მერყეობას. ამასთან, ბიზნესის გამოკითხვები აფიქსირებს მოლოდინების გაუარესებას, რამაც შესაძლოა დაგვიანებით მოახდინოს გავლენა მომავალი პროექტების შესახებ გადაწყვეტილებებზე.</p> <h2>კომპანიები სახსრების დაბანდებას აგრძელებენ</h2> <p>გამოკითხვის პესიმიზმს უკვე მოქმედი საწარმოების საინვესტიციო აქტივობის შეჩერება არ გამოუწვევია. თითქმის ათიდან სამი კომპანია გეგმავს დაბანდებების გაზრდას 2026 წელს, ყოველი მეოთხე აპირებს შტატის გაფართოებას.</p> <p>განსხვავება აიხსნება წარმოების გადატანის მაღალი ღირებულებით და არსებული ობიექტების დაგროვილი უპირატესობებით. სლოვაკეთში უკვე მუშაობენ კვალიფიციური თანამშრომლები, მომწოდებლები, აწყობილია ლოგისტიკა და ქარხნის ინფრასტრუქტურა. საერთაშორისო ჯგუფისთვის შესაძლოა უფრო მომგებიანი იყოს მოქმედი საწარმოს მოდერნიზაციის გაგრძელება გაუარესებული პირობების დროსაც კი.</p> <p>რისკი ჩნდება შემდეგი ინვესტიციისთვის ადგილის არჩევისას. ასეთ შემთხვევებში სლოვაკეთი კონკურენციას უწევს არა საკუთარი ქარხნის დახურვის ხარჯებს, არამედ სხვა ქვეყნებს, რომლებიც ალტერნატიულ ადგილს სთავაზობენ ახალი აღჭურვილობის ან პროდუქტისთვის.</p> <p>როგორც International Investment-ის ექსპერტები იტყობინებიან, 40%-იანი მაჩვენებელი არ ნიშნავს, რომ ათიდან ოთხი უცხოური კომპანია სლოვაკეთის დატოვებას აპირებს. გამოკითხვა ზომავს მზადყოფნას, ხელახლა აირჩიონ ქვეყანა ინვესტიციებისთვის. უფრო სერიოზული გრძელვადიანი რისკი დაკავშირებულია ახალი დაბანდებების განაწილებასთან საერთაშორისო ჯგუფების შიგნით: ქარხანამ შეიძლება გააგრძელოს მუშაობა, მაგრამ სხვა მოედნებთან წააგოს ბრძოლა მორიგი ხაზის, მოდელის ან გაფართოებისთვის. ჯერჯერობით სტატისტიკა არ აჩვენებს კაპიტალის მასობრივ გადინებას — პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების შემოდინება 2023 წლის ჩავარდნის შემდეგ აღდგა, ხოლო გამოკითხული კომპანიების 28% დაბანდებების გაზრდას გეგმავს. თუმცა სუსტი ეკონომიკური ზრდის, ძირითად კაპიტალში ინვესტიციების შემცირებისა და საგადასახადო და მარეგულირებელი გარემოს შეფასების გაუარესების ერთობლიობა აძლიერებს სლოვაკეთის კონკურენციას მეზობელ საწარმოო ლოკაციებთან.</p> <h2>FAQ: სლოვაკეთის საინვესტიციო კლიმატი</h2> <p>რამდენი კომპანია აღარ აირჩევდა სლოვაკეთს ინვესტიციებისთვის?</p> <p>2026 წლის გაზაფხულის გამოკითხვის მონაწილეთა 40%-მა განაცხადა, რომ დღეს სლოვაკეთს საინვესტიციო ადგილად აღარ აირჩევდა.</p> <p>რამდენი კომპანია მონაწილეობდა კვლევაში?</p> <p>გამოკითხვაში მონაწილეობა მიიღო 112 კომპანიამ. დამმუშავებელი მრეწველობა შეადგენდა შერჩევის 51%-ს, მომსახურება — 38%-ს, ვაჭრობა — 11%-ს.</p> <p>როგორ აფასებენ ინვესტორები ეკონომიკურ ვითარებას?</p> <p>რესპონდენტთა მხოლოდ 4%-მა უწოდა მას კარგი, 61%-მა — ცუდი. 2026 წელს ეკონომიკის გაუმჯობესებას კომპანიების 3% ელის.</p> <p>ამცირებენ თუ არა კომპანიები ინვესტიციებს სლოვაკეთში?</p> <p>ერთიანი ტენდენცია არ არსებობს. გამოკითხვის მონაწილეთა 28% 2026 წელს ინვესტიციების გაზრდას აპირებს.</p> <p>ბიზნესის რომელმა პირობებმა მიიღო ყველაზე ცუდი შეფასებები?</p> <p>ყველაზე სუსტი შეფასებები მიიღო კორუფციასთან ბრძოლამ, ეკონომიკური პოლიტიკის პროგნოზირებადობამ და საგადასახადო ტვირთმა.</p> <p>რა მოგების გადასახადს იხდიან მსხვილი კომპანიები?</p> <p>იურიდიული პირებისთვის, რომელთა დასაბეგრი შემოსავალი €5 მლნ-ზე მეტია, მოქმედებს 24%-იანი განაკვეთი. €100 ათასიდან €5 მლნ-მდე დიაპაზონისთვის გამოიყენება 21%-იანი განაკვეთი.</p> <p>რამდენად სწრაფად იზრდება სლოვაკეთის ეკონომიკა?</p> <p>2026 წლის მეორე კვარტალში მშპ წლიურად 0,8%-ით გაიზარდა. იგივე ზრდა დააფიქსირა სტატისტიკის სამსახურმა პირველი ნახევარწლის განმავლობაშიც.</p> <p>რა ხდება სამრეწველო წარმოებაში?</p> <p>ივლისში გამოშვება წლიურად 2,4%-ით გაიზარდა, მაგრამ 2026 წლის პირველი შვიდი თვის განმავლობაში შარშანდელ დონეზე 0,4%-ით დაბალი რჩებოდა.</p> <p>გადიან თუ არა უცხოელი ინვესტორები სლოვაკეთიდან?</p> <p>ხელმისაწვდომი სტატისტიკა არ აჩვენებს მასობრივ გადინებას. პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების შემოდინება 2023 წელს $180 მლნ-მდე შემცირდა, შემდეგ კი 2024 წელს $1,84 მლრდ-მდე აღდგა.</p>]]></content:encoded>
</item><item>
<title>ბრატისლავა ახალაშენებული ბინების არჩევანს აფართოებს, გაყიდვები ნელდება</title>
<link>https://internationalinvestment.biz/ka/slovakia/8622-bratislava-akhalashenebuli-binebis-archevans-afaritoebs.html</link>
<pdalink>https://internationalinvestment.biz/ka/slovakia/8622-bratislava-akhalashenebuli-binebis-archevans-afaritoebs.html</pdalink>
<guid>https://internationalinvestment.biz/slovakia/8622-bratislava-akhalashenebuli-binebis-archevans-afaritoebs.html</guid>
<pubDate>Thu, 13 Aug 2026 11:31:24 +0300</pubDate>
<category>index</category>

<content:encoded><![CDATA[<p><strong>ბრატისლავის ახალაშენებული უძრავი ქონების ბაზარი 2026 წლის მეორე კვარტალში შესამჩნევად შეიცვალა მყიდველების სასარგებლოდ: მიწოდებამ 4,2 ათას ბინას გადააჭარბა და დაახლოებით ცხრა წლის მაქსიმუმს მიაღწია, მაშინ როცა გაყიდვები CBRE-ის სტატისტიკით კვარტალში 12%-ით შემცირდა. საშუალო განცხადებული ფასი წლის დასაწყისის დონესთან შედარებით ოდნავ შემცირდა, თუმცა საცხოვრებლის ღირებულების სრულმასშტაბიანი კლება ჯერ არ მომხდარა. მეტიც, ბაზრის ალტერნატიული მონიტორინგი გაყიდული ბინების რაოდენობის ზრდას აჩვენებს, რაც მოთხოვნის შეფასებისა და დათვლის სხვადასხვა სისტემების შედარებისას სიფრთხილეს მოითხოვს.</strong></p><h2><strong>ახალაშენებული ბინების გაყიდვები ბრატისლავაში 12%-ით შემცირდა</strong></h2><p>CBRE Slovakia-მ 2026 წლის მეორე კვარტალში ბრატისლავის ახალ საცხოვრებელ პროექტებში 652 გაყიდული ბინა დააფიქსირა, იანვარ-მარტის 742-თან შედარებით. ამავდროულად, მიწოდება 105 პროექტში 4 231 ბინამდე გაიზარდა. კვარტალის განმავლობაში ხელმისაწვდომი ობიექტების რაოდენობა დაახლოებით 300-ით გაიზარდა, ხოლო 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით — 25%-ით. 2017 წლის შემდეგ პირველად მიწოდებამ 4 ათასი ბინის ზღვარს გადააჭარბა. საშუალო განცხადებული ფასი კვადრატულ მეტრზე €43-ით, ანუ 1%-ზე ნაკლებით შემცირდა €5 341-მდე კვ. მ-ზე და ერთი წლის წინანდელ დონეზე დაახლოებით 2%-ით მაღალი დარჩა. გასაყიდად გამოტანილი ბინის საშუალო ფართობი 66 კვ. მ-ს შეადგენდა. გაქირავების ბაზარზე ერთდროულად 2 195 ბინა იყო წარმოდგენილი — 16%-ით ნაკლები, ვიდრე წინა კვარტალში, და 18%-ით ნაკლები, ვიდრე ერთი წლის წინ. სტარე-მესტოში უმაღლესი ხარისხის სეგმენტში განაკვეთი შეადგენდა დაახლოებით €19-ს კვ. მ-ზე თვეში, ხოლო რუჟინოვში, ნოვე-მესტოსა და პეტრჟალკაში — დაახლოებით €16-ს. სხვაობა საშუალო იპოთეკურ გადასახადსა და ანალოგიური საცხოვრებლის ქირის ღირებულებას შორის თვეში €209-დან €233-მდე გაიზარდა ქირავნობის სასარგებლოდ. გაყიდვების პროგნოზი კვარტალში დაახლოებით 600–700 ბინას შეადგენს; მიწოდების შემდგომმა მნიშვნელოვანმა ზრდამ შესაძლოა გააძლიეროს ზეწოლა განცხადებულ ფასებზე.</p><p>ამრიგად, მეორე კვარტალის მთავარი ცვლილება არა ფასების მკვეთრ ვარდნას, არამედ გამოტანილი ობიექტების რაოდენობასა და მყიდველთა რიცხვს შორის თანაფარდობის შეცვლას უკავშირდება. დეველოპერები მნიშვნელოვნად მეტ ბინას სთავაზობენ, ვიდრე რამდენიმე კვარტალის წინ, ხოლო მყიდველისთვის ხელმისაწვდომია უფრო ფართო არჩევანი უბნების, გეგმარებებისა და პროექტების მზადყოფნის ეტაპების მიხედვით.</p><h2><strong>BuiltMind აფიქსირებს არა ვარდნას, არამედ გაყიდვების ზრდას</strong></h2><p>ალტერნატიული ბაზა BuiltMind განსხვავებულ დინამიკას აჩვენებს. მისი მონაცემებით, მეორე კვარტალში საჯაროდ გაიყიდა 704 ბინა, რაც თითქმის 12%-ით მეტია პირველ კვარტალთან შედარებით და ეს გახდა ყველაზე მაღალი კვარტალური მაჩვენებელი 2025 წლის აპრილ-ივნისის შემდეგ. ხელმისაწვდომი და დაჯავშნილი ბინების რაოდენობა 3 900-ს მიუახლოვდა, რაც კვარტალში 4%-ზე მეტით გაიზარდა და 2017 წლის ბოლოდან მოყოლებული მაქსიმუმს მიაღწია. შთანთქმის კოეფიციენტმა, ანუ კვარტალური გაყიდვების თანაფარდობამ მიწოდების მოცულობასთან, 18%-ს გადააჭარბა. ხელმისაწვდომი ბინების საშუალო განცხადებული ფასი შეადგენდა €5 622-ს კვ. მ-ზე დამატებული ღირებულების გადასახადის ჩათვლით და გარე ფართობების გარეშე. ორ და სამოთახიანი ობიექტები დაახლოებით €5 500 ღირდა კვ. მ-ზე, დიდი ბინები კი €6 000-ს უახლოვდებოდა. სტარე-მესტოში საშუალო მაჩვენებელი დაახლოებით €7 900-ს შეადგენდა, რუჟინოვში — €6 200-ს, ხოლო ნოვე-მესტოში — €5 800-ს კვ. მ-ზე. გაყიდული ბინის საშუალო ფართობი 62-ზე მეტიდან 57 კვ. მ-მდე შემცირდა, მაშინ როცა ხელმისაწვდომ ობიექტებს საშუალოდ თითქმის 65 კვ. მ ფართობი ჰქონდა. გაყიდვების დაახლოებით 61% Bratislava II და Bratislava IV რაიონებზე მოდიოდა.</p><p>სხვაობა 652 და 704 გაყიდვას შორის ფუნდამენტურად მნიშვნელოვანია ბაზრის ინტერპრეტაციისთვის. უკვე პირველ კვარტალში ორმა სისტემამ განსხვავებული შედეგები აჩვენა: 742 გარიგება CBRE-ის მონაცემებში და 631 საჯარო გაყიდვა BuiltMind-ის ბაზაში. შესაბამისად, ამ მაჩვენებლების გამოყენება ერთი და იმავე სიდიდის ორ დამოუკიდებელ გადამოწმებად არ შეიძლება. საუბარია დაკვირვების განსხვავებულ მასივებსა და აღრიცხვის წესებზე, ამიტომ უფრო მართებულია თითოეული სერიის დინამიკის ცალ-ცალკე გაანალიზება.</p><p>ამასთან, ორივე შეფასება ერთ რამეს ადასტურებს: ახალი საცხოვრებლის მიწოდება ბრატისლავაში მრავალწლიან მაქსიმუმზეა. საკამათო უპირველეს ყოვლისა გაყიდვების მოკლევადიანი დინამიკის მიმართულება რჩება.</p><h2><strong>საცხოვრებლის ფასები სლოვაკეთში ზრდას განაგრძობს</strong></h2><p>მთლიანობაში სლოვაკეთის ბაზარი ფასების ვარდნას ჯერჯერობით არ აჩვენებს. სლოვაკეთის ეროვნულმა ბანკმა განაცხადა, რომ 2026 წლის მეორე კვარტალში ქვეყანაში საცხოვრებელი უძრავი ქონების საშუალო ფასი წინა კვარტალთან შედარებით 1,2%-ით, ანუ €36-ით გაიზარდა და €3 041-ს მიაღწია კვ. მ-ზე. წლიური ზრდა 9,5%-მდე შენელდა. ბინების საშუალო ფასი კვარტალში 1,6%-ით გაიზარდა €3 430-მდე კვ. მ-ზე, ხოლო წლიურად — 10,2%-ით. ახალაშენებული ობიექტები კვარტალში საშუალოდ 2,9%-ით გაძვირდა, მაშინ როცა ძველი საცხოვრებელი — 0,7%-ით. რეგულატორმა ცალკე აღნიშნა ბრატისლავის სუსტი დინამიკა: ქალაქმა კვარტალურ კლებას თავი ძლიერი ივნისის წყალობით აარიდა, ხოლო ანალიტიკოსებმა დაუშვეს, რომ დედაქალაქში ფასებმა, სავარაუდოდ, ლოკალურ ჭერს მიაღწია. ივნისის ბოლოს საცხოვრებელ სესხებზე საშუალო განაკვეთი პირველადი ფიქსაციის ვადით ერთიდან ხუთ წლამდე 3,66%-ს შეადგენდა, ხოლო საცხოვრებელი უძრავი ქონების ფასების წლიური ზრდა — 9,51%-ს.</p><p>სხვაობა სრულიად სლოვაკეთის სტატისტიკასა და ბრატისლავის პირველადი ბაზრის მაჩვენებლებს შორის წინააღმდეგობას არ წარმოადგენს. ეროვნული მაჩვენებელი მოიცავს უძრავი ქონებისა და რეგიონების გაცილებით ფართო სპექტრს, ხოლო დედაქალაქის ახალაშენებული ობიექტების მიწოდების საშუალო ფასი იმაზეცაა დამოკიდებული, თუ კონკრეტულად რომელი პროექტები და ეტაპები შემოვიდა ბაზარზე კონკრეტულ კვარტალში.</p><p>შედეგად, ბრატისლავაში მყიდველი ამჟამად ფაქტორების უჩვეულო კომბინაციას აწყდება: ბინების არჩევანი იზრდება, განცხადებული ფასების ზრდის ტემპი სუსტდება, თუმცა საცხოვრებლის აბსოლუტური ღირებულება მაღალი რჩება, ხოლო კრედიტი ჯერ არ გამხდარა იმდენად იაფი, რომ ყიდვის ხელმისაწვდომობა მკვეთრად გაზარდოს.</p><h2><strong>იპოთეკა კვლავ ECB-ის განაკვეთების ზრდას წააწყდა</strong></h2><p>მონეტარული ფონი მეორე კვარტალში ასევე ნაკლებად ხელსაყრელი აღმოჩნდა, ვიდრე სტატიის წინა ვერსია ვარაუდობდა. ევროპის ცენტრალურმა ბანკმა 2026 წლის 11 ივნისს სამივე ძირითადი განაკვეთი 0,25 პროცენტული პუნქტით გაზარდა. 17 ივნისიდან ევროპის ცენტრალურ ბანკში ბანკების სადეპოზიტო განაკვეთი 2,25%-მდე გაიზარდა, ძირითადი რეფინანსირების ოპერაციების განაკვეთი — 2,40%-მდე, ხოლო ზღვრული დაკრედიტების განაკვეთი — 2,65%-მდე. გადაწყვეტილება დაკავშირებული იყო ინფლაციური რისკების გაძლიერებასთან ენერგეტიკული შოკის გამო, რაც ახლო აღმოსავლეთის კონფლიქტის ფონზე განვითარდა. 23 ივლისს რეგულატორმა ეს დონეები უცვლელად დატოვა და კვლავ ხაზი გაუსვა, რომ სამომავლო გადაწყვეტილებები მონაცემებზე იქნება დამოკიდებული, განაკვეთების წინასწარ განსაზღვრული ტრაექტორიის გარეშე.</p><p>ბრატისლავის ბაზრისთვის ეს არსებითია. 2024–2025 წლებში უფრო იაფი დაფინანსების მოლოდინი მოთხოვნის აღდგენას უჭერდა მხარს, თუმცა ECB-ის განაკვეთის ივნისის ზრდა აჩვენებს, რომ კრედიტის ღირებულების მოძრაობა ცალმხრივი არ არის. განაკვეთების მცირე მატებაც კი განსაკუთრებით მგრძნობიარეა დედაქალაქის ძვირადღირებული ბინების მყიდველებისთვის, რადგან ის ყოველთვიურ სასესხო ტვირთს ზრდის.</p><p>სწორედ ამიტომ, მიწოდების გაფართოებას ჯერჯერობით არ ახლავს თან იპოთეკური დაფინანსების მქონე მყიდველების იმავე ტემპით შემოდინება.</p><h2><strong>ქირა ინარჩუნებს უპირატესობას კრედიტით შეძენასთან შედარებით</strong></h2><p>ყოველთვიურ ხარჯებში სხვაობა ქირავნობის ბაზრის მდგრადობის ახსნას უწყობს ხელს. თუკი ანალოგიურ ბინაზე იპოთეკის მომსახურება საშუალოდ თვეში €233-ით ძვირი ჯდება ქირაზე, შინამეურნეობას ესაჭიროება ან მნიშვნელოვანი საწყისი კაპიტალი, ან უძრავი ქონების ღირებულების გრძელვადიან ზრდაში დარწმუნებულობა ამ სხვაობის კომპენსირებისთვის.</p><p>ამასთან, გასაქირავებელი ბინების არჩევანი მცირდება. შეთავაზებების რაოდენობის შემცირება 2 613-დან 2 195-მდე მხოლოდ ერთ კვარტალში ნიშნავს, რომ პირველადი ბაზარი და გაქირავების სექტორი საპირისპირო მიმართულებით მოძრაობს: დეველოპერებთან ბინები მეტია, ხოლო დამქირავებლებისთვის ხელმისაწვდომი ობიექტები — ნაკლები.</p><p>ეს ქმნის მნიშვნელოვან განსხვავებას შესყიდვის ფასსა და ცხოვრების ღირებულებას შორის. მაშინაც კი, თუ საცხოვრებელ პროექტებს შორის კონკურენცია გაძლიერდება, გაქირავების შეზღუდულ მიწოდებას შეუძლია შეინარჩუნოს საიჯარო განაკვეთები და საინვესტიციო მოთხოვნა მცირე ზომის ბინებზე.</p><h2><strong>მყიდველები უფრო პატარა ბინებზე გადადიან</strong></h2><p>ფაქტობრივად გაყიდული ბინის საშუალო ფართობის 57 კვ. მ-მდე შემცირება მოთხოვნის ცვლილების ერთ-ერთი ყველაზე თვალსაჩინო ინდიკატორია.</p><p>კვადრატულ მეტრზე მაღალი ფასების პირობებში მყიდველს შეუძლია საბოლოო ბიუჯეტი პირველ რიგში ფართობის შემცირებით შეზღუდოს. სწორედ ამიტომ ყველაზე ლიკვიდური კომპაქტური გეგმარებები ხდება, მაშინ როცა სხვაობა გაყიდული ბინის საშუალო ფართობსა და ხელმისაწვდომი მიწოდების საშუალო ფართობს შორის იზრდება.</p><p>დეველოპერებისთვის ეს ნიშნავს, რომ ბაზრის ახალი ბინებით მაღალი უზრუნველყოფა თავისთავად ჯერ კიდევ არ იძლევა გარანტიას, რომ მიწოდება გადახდისუნარიან მოთხოვნას შეესაბამება. პროექტს შესაძლოა კარგი მახასიათებლები ჰქონდეს, მაგრამ უფრო დიდი ფართობები მის საბოლოო ღირებულებას ძნელად ხელმისაწვდომს ხდის კვადრატული მეტრის შედარებით კონკურენტუნარიანი ფასის პირობებშიც კი.</p><h2><strong>ბრატისლავაში მშენებლობა ყველა მაჩვენებლით არ მცირდება</strong></h2><p>წინა ვერსიაში აქ ყველაზე არსებითი ფაქტობრივი შეცდომა იყო დაშვებული. სლოვაკეთის რესპუბლიკის სტატისტიკურმა სამსახურმა განაცხადა, რომ 2026 წლის პირველ კვარტალში ქვეყნის მასშტაბით დასრულდა 2 210 ბინა — ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი პირველი კვარტალებისთვის 2000 წლიდან და მეორე ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი ყველა კვარტალს შორის ამ პერიოდში. დასრულებული ბინების რაოდენობა წლიურად მეოთხედზე მეტით შემცირდა და წინა ათი წლის საშუალო მაჩვენებელზე 40%-ით დაბალი აღმოჩნდა. დაიწყო თითქმის 2,1 ათასი ბინის მშენებლობა — ეს არის ყველაზე დაბალი კვარტალური მაჩვენებელი 1998 წლიდან; ეროვნულ მასშტაბში ის მესამედზე მეტით შემცირდა და დაახლოებით ორჯერ დაბალი იყო ათწლიან საშუალოზე. თუმცა ბრატისლავის მხარეში დაწყებული მშენებლობების დინამიკა საპირისპირო იყო: ახალი სტარტების რაოდენობა წლიურად 60%-ზე მეტით გაიზარდა. ამავდროულად, რეგიონში დასრულებული ბინების რაოდენობა 56%-ით შემცირდა. უწყება აფრთხილებს, რომ სამშენებლო სტატისტიკა 2025 წლის მესამე კვარტალიდან წინასწარ ხასიათს ატარებს ახალ ელექტრონულ რეესტრზე გადასვლის გამო და მოგვიანებით შესაძლოა გადაიხედოს.</p><p>ეს დასკვნას ფუნდამენტურად ცვლის. ზოგადად სლოვაკეთში სუსტი მშენებლობა ავტომატურად არ შეიძლება გადავიტანოთ ბრატისლავაში მიწოდების სამომავლო დინამიკაზე. დედაქალაქის რეგიონში მართლაც მკვეთრად შემცირდა დასრულებული საცხოვრებლის რაოდენობა, მაგრამ ამავდროულად არსებითად გაიზარდა დაწყებული ობიექტების რიცხვი.</p><p>შესაბამისად, ამჟამად გაყიდვაში არსებული 4 231 ბინა დაბეჯითებით ვერ განიმარტება ვერც ხანგრძლივი ჭარბი მიწოდების დასაწყისად და ვერც გარდაუვალი დეფიციტის წინა დროებით მაქსიმუმად. ასეთი დასკვნისთვის საჭიროა ობიექტების ექსპლუატაციაში შესვლასა და ახალ სამშენებლო სტარტებზე დაკვირვება კიდევ რამდენიმე კვარტალის განმავლობაში.</p><h2><strong>რა ხდება ბრატისლავის ახალაშენებული უძრავი ქონების ბაზარზე</strong></h2><p>მეორე კვარტალი აჩვენებს, რომ ბაზარი თანდათან გადადის იმ მოდელიდან, სადაც მიწოდების დეფიციტი ფასების სწრაფად გაზრდის საშუალებას იძლეოდა, უფრო კონკურენტულ სტრუქტურაზე.</p><p>შეთავაზებული ახალაშენებული ობიექტების რაოდენობა მნიშვნელოვნად გაიზარდა, ხოლო საშუალო განცხადებული ფასი მონიტორინგის ერთ-ერთი ძირითადი სისტემით ოდნავ შემცირდა. ამასთან, კლებამ 1%-ზე ნაკლები შეადგინა, ამიტომ საფასო ციკლის შემობრუნებაზე საუბარი ჯერ ნაადრევია.</p><p>მკვეთრი ვარდნის სცენარის საწინააღმდეგო დამატებითი არგუმენტია საცხოვრებლის ღირებულების συνεχι ზრდა მთელ სლოვაკეთში და გაყიდვების ცალსახა ჩავარდნის არარსებობა: ალტერნატიული სტატისტიკა, პირიქით, მათ ზრდას აფიქსირებს.</p><p>მყიდველებისთვის ეს არჩევანისა და მოლაპარაკებების უფრო ფართო შესაძლებლობებს ნიშნავს. დეველოპერებისთვის კი — აუცილებლობას, უფრო ზუსტად იმუშაონ ბინების ზომაზე, შეძენის საბოლოო ბიუჯეტზე, დაფინანსების პირობებსა და ახალი ეტაპების გამოტანის ტემპზე.</p><p>როგორც International Investment-ის ექსპერტები იტყობინებიან, ბრატისლავაში არსებული სიტუაცია ჯერჯერობით უფრო მეტად რამდენიმეწლიანი დეფიციტის შემდეგ ბალანსზე გადასვლას ჰგავს, ვიდრე ახალაშენებული უძრავი ქონების ბაზრის სრულფასოვანი კრიზისის დასაწყისს. გამყიდველებისთვის მთავარი რისკი მოთხოვნის მკვეთრ გაქრობაში კი არა, არამედ მიწოდების დიდ მოცულობასა და მყიდველთა ფინანსურ შესაძლებლობებს შორის მზარდ უფსკრულში მდგომარეობს. ამავდროულად, მონაცემები არ ადასტურებს თეზისს გარდაუვალი სწრაფი დეფიციტის შესახებ: თუმცა ბრატისლავის მხარეში საცხოვრებლის ჩაბარება მკვეთრად შემცირდა, პირველ კვარტალში დაწყებული ბინების რაოდენობა 60%-ზე მეტით გაიზარდა. ამიტომ ყველაზე სავარაუდო მოკლევადიანი შედეგი ხდება პროექტებს შორის კონკურენციის გაძლიერება, ფასების სიის უფრო ფრთხილი კორექტირება და ფასდაკლებების, ბონუსების, საპარკინგე ადგილებისა და დაფინანსების ინდივიდუალური სქემების როლის ზრდა. საბაზრო საშუალო ფასების მნიშვნელოვანი შემცირება მოითხოვს უფრო ხანგრძლივ პერიოდს, როდესაც მიწოდება სტაბილურად აჭარბებს რეალურ გაყიდვებს.</p><p><a href="https://internationalinvestment.biz/ka/agency/consultation/" target="_blank"><b>მიიღეთ კონსულტაცია უძრავ ქონებაში ინვესტიციების შესახებ International Investment-ის ექსპერტებისგან</b></a></p><h2><strong>FAQ: ბრატისლავის უძრავი ქონება 2026 წელს</strong></h2><p><strong>რამდენი ახალაშენებული ბინა გაიყიდა ბრატისლავაში 2026 წლის მეორე კვარტალში?</strong></p><p>პასუხი დამოკიდებულია გამოყენებულ მონიტორინგის სისტემაზე. CBRE-მ 652 გაყიდული ბინა დაითვალა, მაშინ როცა BuiltMind-მა 704 საჯარო გაყიდვა დააფიქსირა. ამ მასივების პირდაპირ შედარება იდენტურ სტატისტიკურ რიგებად არ შეიძლება.</p><p><strong>რამდენი ახალი ბინაა ამჟამად შეთავაზებული ბრატისლავაში?</strong></p><p>CBRE-ის სისტემით მეორე კვარტალის ბოლოს მიწოდება 105 პროექტში 4 231 ბინას აღწევდა. ეს არის მაქსიმალური მაჩვენებელი დაახლოებით 2017 წლის შემდეგ.</p><p><strong>რა ღირს კვადრატული მეტრი ბრატისლავის ახალაშენებულ პროექტში?</strong></p><p>შეფასებები განსხვავდება მეთოდოლოგიის მიხედვით. CBRE-ის საშუალო მაჩვენებელი შეადგენდა €5 341-ს კვ. მ-ზე, მაშინ როცა BuiltMind ხელმისაწვდომი ბინების საშუალო განცხადებულ ღირებულებას €5 622-ად აფასებდა კვ. მ-ზე.</p><p><strong>სად არის ყველაზე ძვირადღირებული ახალაშენებული ბინები ბრატისლავაში?</strong></p><p>მსხვილ უბნებს შორის ყველაზე მაღალი საშუალო განცხადებული ფასი სტარე-მესტოში დაფიქსირდა — დაახლოებით €7 900 კვ. მ-ზე. რუჟინოვისთვის ორიენტირი დაახლოებით €6 200 იყო, ნოვე-მესტოსთვის — €5 800 კვ. მ-ზე.</p><p><strong>ეცემა თუ არა ბინების ფასები ბრატისლავაში?</strong></p><p>ფასების ფართო ვარდნის ნიშნები ჯერ არ შეიმჩნევა. ახალაშენებული ობიექტების საშუალო განცხადებული ფასი ერთი სერიით კვარტალში 1%-ზე ნაკლებით შემცირდა, მაშინ როცა საცხოვრებელი უძრავი ქონების ფასები სლოვაკეთში ზრდას განაგრძობდა.</p><p><strong>რა უფრო მომგებიანია ბრატისლავაში: იპოთეკა თუ ქირაობა?</strong></p><p>საცხოვრებლის ღირებულების ინდექსის მიხედვით, ანალოგიურ ობიექტზე იპოთეკის ყოველთვიური მომსახურება მეორე კვარტალში დაახლოებით €233-ით ძვირი იყო ქირაზე. თუმცა ინდივიდუალური შედეგი დამოკიდებულია პირველად შენატანზე, საპროცენტო განაკვეთზე, სესხის ვადასა და კონკრეტულ ობიექტზე.</p><p><strong>შემცირდა თუ არა საცხოვრებლის მშენებლობა ბრატისლავაში?</strong></p><p>სურათი არაერთგვაროვანია. პირველ კვარტალში ბრატისლავის მხარეში დასრულებული ბინების რაოდენობა წლიურად 56%-ით შემცირდა, მაგრამ დაწყებული ბინების რაოდენობა, პირიქით, 60%-ზე მეტით გაიზარდა.</p><p><strong>შეიძლება თუ არა დიდმა მიწოდებამ ფასების შემცირება გამოიწვიოს?</strong></p><p>დიახ, თუ მიწოდება ხანგრძლივი დროის განმავლობაში ფაქტობრივ გაყიდვებზე სწრაფად გაიზრდება. ჯერჯერობით ბაზარი უფრო ფასების სტაბილიზაციასა და პროექტებს შორის კონკურენციის გაძლიერებას აჩვენებს, ვიდრე გამოხატულ კორექციას.</p>]]></content:encoded>
</item></channel></rss>