English  עברית  ქართული  Русский  

ענף המלונאות בגאורגיה עקף את ענף הבנייה בצמיחת המחזור

ענף המלונאות בגאורגיה עקף את ענף הבנייה בצמיחת המחזור

ענף המלונאות בגאורגיה הציג בשנת 2025 צמיחה גבוהה משמעותית במחזור בהשוואה לענף הבנייה. גם הפעילות בענף הנדל״ן התפתחה מהר יותר מהממוצע במגזר העסקי, כך מדווח השירות הלאומי לסטטיסטיקה של גאורגיה (Geostat). המחזור הכולל של החברות במדינה עלה ב-11.1% והגיע ל-253.7 מיליארד לארי. העלייה בפעילות העסקית לוותה בגידול בתעסוקה ובשכר.

המדדים המרכזיים של המגזר העסקי בגאורגיה

בשנת 2025 הגיע המחזור הכולל של החברות בגאורגיה ל-253.7 מיליארד לארי — עלייה של 11.1% לעומת שנת 2024 (₾228.5 מיליארד). שווי התוצרת והשירותים שסופקו עלה ב-10.3% והגיע ל-₾99.9 מיליארד. חברות רכשו סחורות ושירותים בסך ₾123.5 מיליארד (+7.6%), מתוכם ₾76.4 מיליארד היו רכישות למטרת מכירה חוזרת (+7%).

מספר המועסקים הממוצע במגזר העסקי הגיע ל-899,026 איש, עלייה של 3.8%. הוצאות החברות על כוח אדם עלו ב-12.2% והגיעו ל-₾22.3 מיליארד. השכר החודשי הממוצע עמד על ₾2,198.4, עלייה של ₾173.9.

המחזור צמח בקצב מהיר כמעט פי שלושה מגידול המועסקים, אך פיגר אחרי קצב הגידול של הוצאות כוח האדם. הנתונים הכספיים אינם מותאמים לשינויי מחירים, ולכן אינם משקפים ישירות את הגידול הפיזי בהיקפי הייצור.

המבנה הענפי של המגזר העסקי בגאורגיה

בהיקף המחזור הובילו ענפי האמנות, הבידור והפנאי — ₾88.9 מיליארד (+16%), המהווים 35% מכלל המחזור העסקי. שווי התפוקה והשירותים בענף זה הגיע ל-₾4.3 מיליארד (+15.5%), כ-4.3% מסך התפוקה הכללית. לפיכך, משקלו של הענף במחזור היה גבוה משמעותית ממשקלו בתפוקה.

המסחר הסיטונאי והקמעונאי, כולל תיקון כלי רכב ואופנועים, דורג במקום השני בשני המדדים. מחזורו עלה ב-8.7% ל-₾85.4 מיליארד, והיווה 33.6% מתוצאות המגזר העסקי. התפוקה עלתה ב-10.2% ל-₾18.5 מיליארד — 18.5% מהשווי הכולל. יחד עם ענף הבידור, המסחר ייצר למעלה משני שלישים מהמחזור הכספי של העסקים.

התעשייה המסורתית (ייצור) הובילה בהיקף התפוקה: ₾18.8 מיליארד (+9.5%), שהם 18.8% מסך התפוקה. המחזור כאן עמד על ₾19.4 מיליארד (+7%), ונתחו היה 7.7%. בענף הבנייה היחס היה דומה: 18.1% מהתפוקה ו-6.1% מהמחזור.

נתוני התחבורה והאחסנה עמדו על ₾11.6 מיליארד (+10.6%) במחזור ו-₾9.3 מיליארד (+12%) בתפוקה, עם נתחים של 4.6% ו-9.3% בהתאמה. בענף המידע והתקשורת הגיעו שני המדדים לכ-₾7.6 מיליארד, בקצבי גידול של 12.3% ו-10.5%. ענף זה היווה 7.6% מסך ייצור המוצרים והשירותים.

בנייה ונדל״ן בגאורגיה

מחזור חברות הבנייה עלה ב-1.7% ל-₾15.4 מיליארד. זהו קצב הגידול הנמוך ביותר מבין הענפים המוצגים בדו״ח, לעומת ממוצע של 11.1% במגזר העסקי. במונחים מוחלטים עמדה התוספת על ₾262.2 מיליון.

שווי התפוקה עלה ב-6.5% ל-₾18.1 מיליארד — ₾1.1 מיליארד יותר מאשר בשנת 2024. במדד זה דורג ענף הבנייה במקום השלישי אחרי התעשייה והמסחר, והיווה 18.1% מכלל התפוקה לעומת 6.1% מהמחזור. מספר המועסקים כמעט לא השתנה ועמד על 70,031 איש (+0.4%), שהם 7.8% מסך העובדים בחברות שנסקרו.

בפעילויות נדל״ן הגיע המחזור ל-₾2.6 מיליארד (+12.5%). שווי השירותים שסופקו צמח ב-14.9% ל-₾2.7 מיליארד. שני המדדים עקפו את הממוצע במגזר העסקי בגאורגיה, עם תוספת כספית של ₾291.2 מיליון ו-₾348 מיליון בהתאמה.

התעסוקה בענף הנדל״ן גדלה ב-5.6% ל-23,077 עובדים. התוספת נטו עמדה על 1,221 איש — כמעט פי ארבעה מאשר בענף הבנייה. יחד עם זאת, במספר העובדים ענף הבנייה עדיין גדול מענף הנדל״ן פי שלושה לערך, ובמחזור — פי שישה.

מלונאות והסעדה בגאורגיה

Geostat מאחד את ענפי האירוח וההסעדה למגזר אחד, אך מציג גם נתונים נפרדים. המחזור המשולב הגיע ל-₾3.99 מיליארד (+15.9%) ושווי התפוקה ל-₾4.06 מיליארד (+15.4%). בשני המדדים עקף הענף את הממוצע העסקי הכללי שעמד על 11.1% ו-10.3% בהתאמה.

בבתי מלון ובמתקני אירוח המחזור עלה ב-19.5% ל-₾1.662 מיליארד. לשם השוואה, בענף הבנייה נרשמה עלייה של 1.7% בלבד. שווי שירותי האירוח הגיע ל-₾1.673 מיליארד (+19.2%). מספר המועסקים הממוצע במקטע זה עלה ב-6.6% ל-21,088 איש.

בענף ההסעדה, הכולל מסעדות, בתי קפה ועסקים דומים, עמד המחזור על ₾2.327 מיליארד (+13.4%). התפוקה גדלה ב-12.8% ל-₾2.385 מיליארד, ומספר המועסקים עמד על 27,737 איש (+5.1%). כך, ההסעדה עלתה על המלונאות בהיקף הפעילות ובמספר העובדים, אך פיגרה בקצבי הגידול בכל שלושת המדדים.

יחד סיפקו שני התחומים תעסוקה ל-48,825 איש — 5.4% מכלל המועסקים במגזר העסקי הנסקר, עלייה של 5.7%. ענף ההסעדה ריכז 56.8% מכוח האדם במגזר, ובתי המלון והאירוח — 43.2%.

תעסוקה ושכר בגאורגיה

המעסיק הגדול ביותר במגזר העסקי היה ענף המסחר הסיטונאי והקמעונאי (כולל תיקון רכבים ואופנועים): 265,423 עובדים, המהווים 29.5% מכלל המועסקים, עם גידול של 5.6%. במונחים מוחלטים גדלה התעסוקה בענף ב-13,976 איש — כ-42.5% מכלל תוספת המועסקים בעסקים שנסקרו.

בתעשייה נרשמו 98,793 עובדים (+1.3%), ובשירותי הבריאות והרווחה — 81,560 (+1.2%), שהם 11% ו-9.1% בהתאמה. אחריהם דורגו תחבורה ואחסנה עם 77,323 עובדים (+3.6%), בנייה עם 70,031 (+0.4%) ומידע ותקשורת עם 53,577 (+5%).

הירידה היחידה במספר המועסקים נרשמה בענף הכרייה והחציבה: ירידה של 0.4% ל-12,876 איש. נשים היוו 43.8% מהמועסקים במגזר העסקי, וגברים — 56.2%. מספר השכירים, הנספר בנפרד על ידי Geostat, הגיע ל-827,200 (+3.2%).

הוצאות החברות על שכר וכוח אדם עלו ב-12.2% ל-₾22.3 מיליארד. השכר החודשי הממוצע גדל בכ-8.6% ל-₾2,198.4. אצל נשים עמד השכר הממוצע על ₾1,712.8 (תוספת של ₾111.4), נמוך ב-22.1% מהממוצע הכללי.

השכר הגבוה ביותר נרשם בחברות בינוניות — ₾2,755.6 לחודש. בחברות גדולות עמד השכר הממוצע על ₾2,497.3, ובחברות קטנות — ₾1,507.4. הפער בין חברות בינוניות לגדולות עמד על 10.3%, ובין עסקים בינוניים לקטנים — על 82.8%.


עסקים גדולים, בינוניים וקטנים בגאורגיה

עסקים גדולים ייצרו 68.2% מכלל המחזור העסקי בגאורגיה. חברות בינוניות היוו 15.8% ועסקים קטנים — 16.1%. לפיכך, למעלה משני שלישים מהתקבולים הכספיים מרוכזים בקבוצה הראשונה.

בשווי התפוקה החלוקה הייתה מאוזנת יותר: נתח העסקים הגדולים עמד על 45.8%, הבינוניים על 26.2% והקטנים על 28%. יחד יצרו שתי הקבוצות האחרונות 54.2% מכלל תפוקת המוצרים והשירותים, ועקפו את העסקים הגדולים.

בתעסוקה הובילו העסקים הקטנים עם 40.9% מסך המועסקים. חברות גדולות העסיקו 39.4% ובינוניות — 19.7%. בסך הכל היוו העסקים הקטנים והבינוניים 60.6% מהתעסוקה, נתון המדגיש את חשיבותם לשוק העבודה.

השוואת שלושת המדדים ממחישה את ההבדלים המבניים: חברות גדולות מרכזות את עיקר המחזור, אך מפגרות מול שאר המגזר בנתח התפוקה והתעסוקה המצטבר. עסקים קטנים, מנגד, עם נתח מחזור של 16.1% בלבד, מספקים למעלה מ-40% ממקומות העבודה. חברות בינוניות תופסות עמדת ביניים, כאשר תרומתן לייצור גבוהה מחלקן במחזור הכספי.

טביליסי ואג׳ריה מובילות בפעילות העסקית

טביליסי ייצרה 79.2% ממחזור החברות בגאורגיה, 64.6% משווי התפוקה ו-62.1% מהתעסוקה. עיר הבירה הובילה בכל שלושת המדדים, כאשר חלקה בפעילות הכספית היה גבוה במיוחד.

במקום השני דורגה אג׳ריה עם 5.6% מהמחזור, 8.6% מהתפוקה ו-10.1% מהמועסקים. אחריהן דורגו כוולמו כארתלי (3.7% ו-7%), אימרתי (3.1% ו-5.1%) וסמגרלו-זמו סוואנתי (2.2% ו-4.1%). יחד עם הבירה ייצרו מחוזות אלה 93.8% מכלל המחזור ו-89.4% משווי התפוקה.

בתעסוקה תפסה אימרתי את המקום השלישי אחרי טביליסי ואג׳ריה, עם 7.1% מכלל המועסקים. כוולמו כארתלי היוותה 5.7% וסמגרלו-זמו סוואנתי — 3.6%. סדר המחוזות לפי מספר מועסקים היה שונה מהתפלגותם לפי תוצאות כספיות.

ביתר חלקי המדינה לא עלה נתח התעסוקה על 3.1% (קאחתי). אחריה דורגו שידה כארתלי (2.9%), מצחתה-מתיאנתי (1.9%), סאמצחה-ג׳אוואחתי (1.8%) וגוריה (1.2%). הנתח הנמוך ביותר נרשם בראצ׳ה-לצ׳חומי וסוואנתי תחתית — 0.4%.

מה המשמעות עבור המשקיעים

מומחי International Investment מציינים כי בעת השקעה בבנייה חיוני לבחון את חוסנו הפיננסי של היזם, מקורות המימון ועמידה בלוחות זמנים בפרויקטים קודמים. רכישה בשלב מוקדם מוצדקת אם ההנחה מפצה על זמן ההמתנה ועל הסיכון לעיכוב במסירה. יש לכלול בתחשיב גם הוצאות שיפוץ וריהוט, המגדילות את התקציב ההתחלתי ודוחות את מועד קבלת ההכנסות.

התשואה על דירות בגאורגיה נמצאת במגמת ירידה בשנים האחרונות. התייקרות הנכסים לצד עלייה מתונה יותר במחירי השכירות מאריכות את תקופת החזר ההשקעה, בעוד הוצאות תחזוקה ותקופות ללא שוכרים שוחקות את הרווח. כדאי להעריך רכישה כזו לפי ההכנסה הנטו לבעלים, לאחר ניכוי דמי ניהול, אחזקה ומיסים. בהשכרה לטווח קצר יש משקל מכריע לעונתיות: הכנסות גבוהות בקיץ אינן מבטיחות תשואה שנתית דומה.

ענף המלונאות נראה אטרקטיבי יותר עבור משקיעים, בייחוד בפלח הפרימיום, שבו ניהול מקצועי ורמת שירות גבוהה יוצרים תנאים לתשואה יציבה וגבוהה יותר. שירותים נלווים מרחיבים את מקורות ההכנסה, והביקוש לאורך כל השנה מפחית את התלות בעונת הקיץ. יתרונות אלה בולטים במיוחד בנכסים בעלי מפעיל מלונאי מוביל וקונספט מתוכנן היטב.

קבלו ייעוץ בנושא השקעות נדל״ן ממומחי International Investment